Fotbalová Viktoria Plzeň hodlá v polovině roku začít s výstavbou dlouho slibovaných dvou věží na stadionu. Pro běžného návštěvníka se ale příliš nezmění, zázemí tu najde hlavně klub a také fotbalová akademie.

Také Fakultní nemocnice Plzeň chystá zásadní výstavbu. Už na jaře přibude heliport za 45 milionů korun, a to v místě lochotínského areálu, jemuž se říká U Dubu, tedy pod interním pavilonem. „Bude mít přímou návaznost na emergency a na operační sály," připomněl ekonomický náměstek FN Viktor Wendler. Druhou velkou investicí bude parkovací dům za 200 milionů korun, který má vyrůst ve svahu pod nemocniční kuchyní nad zadním vjezdem do nemocnice z Roudné.

V průběhu roku budou kompletně dokončeny rekonstrukce kolejí v okolí náměstí Republiky, zejména U Zvonu. Na jaře budou hotovy i divadelní terasy ve Smetanových sadech a v květnu by se první zájemci mohli podívat do opravené nádražní budovy Moving station Jižák na Jižním Předměstí.

Univerzita otevře další dvě výzkumná centra za stovky milionů korun a na konci roku spustí spalovna komunálního odpadu v Chotíkově zkušební provoz. Také zoo už pracuje na novince – na jaře by se měla otevřít nová expozice věnovaná nejjedovatějším hadům světa. Lidé ji najdou v pavilonu u varanů komodských.

Už za dva týdny odstartuje projekt Evropského hlavního města kultury – Plzeň 2015. Podrobný program zahájení 17. ledna zatím organizátoři tají, má být pro Plzeňany překvapením. „Součástí je videomapping na celé ploše kostela na náměstí, inspirovaný samotným městem a krajinou, na téma zvonů, plzeňské historie, velikánů světa kultury a světa lidí, kteří patří k Plzni," řekl pro Deník umělecký šéf projektu Petr Forman. V tento den se také poprvé rozezní všechny čtyři nové zvony v katedrále sv. Bartoloměje.