Zhruba 17 kilogramů medu tak zaplnilo 60 skleněných nádobek. Dárkově zabalené skleničky budou sloužit pro prezentaci Plzně. „Těší mě, že i přes letošní počasí, které podle odborníků včelaření příliš nepřálo a medu je tedy ve srovnání s jinými lety relativně málo, se podařilo z našich městských úlů med získat. Je to jistě i zásluhou našeho zkušeného včelaře, který se o svěřená včelstva pečlivě stará,“ uvedl primátor města Plzně Martin Baxa.

Město stočilo 17 kilogramů medu z vlastních úlů.Zdroj: MMP

Městské prostředí je pro včely vhodným, poněvadž skýtá rozmanitost kvetoucích stromů a keřů v parcích, která se v historické části Plzně nachází v sadovém okruhu centra. Vedle opylení vegetace včely produkují mnoho pro lidské zdraví prospěšných produktů, a to med, propolis či včelí kašičku. Přesto je populace včel v posledních letech ohrožena pesticidy, onemocněními včel a jinými riziky.

Myšlenku instalovat úly na střechu radnice na plzeňské náměstí mělo město již delší dobu. Podmínkou však byla instalace vzduchotechniky v jednacím sále zastupitelstva a související možnost omezení větrání okny. „Poté, co byla vzduchotechnika vybudována, umístili jsme loni v září střechu radnice včelí úly. Včelstva dodal a stará se o ně náš bývaly kolega, který je zkušeným včelařem. Včelaří už od svých osmnácti let a v současné době se kromě městských úlů stará o 40 vlastních,“ sdělil Petr Triner, šéf Úřadu správních agend plzeňského magistrátu. 

Není vyloučeno, že město úly rozšíří i na jiné budovy magistrátu.

Volby v DEPO2015 v Plzni.
První voliči už mají odvoleno. Jde o lidi v karanténě nebo izolaci