Chorvatský deník

Velké předsezonní zpravodajství včetně cest po Chorvatsku našich reportérů Přemysla Spěváka a Petra Vaňouse. Všechny díly Chorvatského deníku najdete postupně na webu chorvatsky.denik.cz:

SOUTĚŽ: Nezapomeňte fotit a vyhrát s Chorvatským deníkem

Počátkem června jsme vyhlásili velkou fotografickou letní soutěž o každotýdenní peněžní výhry a k tomu tři paddleboardy. Sledujte pravidelně chorvatsky.denik.cz.

Nejen v Česku, ale i v Chorvatsku se v posledních letech k významně mění počasí. Místní i návštěvníci zaznamenávají, že teplé počasí ideální pro koupání se často prodlužuje až do konce září, někdy i do října.

Hlavní sezona tradičně začíná v polovině června a trvá do konce srpna. „V případě Chorvatska se jedná o pozitivní proměny klimatických podmínek, neboť v průběhu léta nebývá příliš horko. Změnu doznaly teploty v dubnu, květnu a říjnu s přesahem do poloviny listopadu, kdy bývají příjemné, jarní. V oblasti cestovního ruchu se projevily zejména, neboť turistická sezona začíná již po Velikonocích a trvá do poloviny listopadu právě díky příjemným teplotám, hezkému počasí a teplému moři,“ řekl Deníku ředitel českého zastoupení Chorvatského turistického sdružení Miodrag Mlačić.

Turistům v Chorvatsku vadí příliš teplá voda. Ilustrační snímek
Zanevřou Češi na Chorvatsko? Turistům vadí příliš teplé moře, na vině je El Niňo

Jeho slova potvrdil meteorolog Martin Štros ze serveru meteocentrum.cz. „Nelze však říci, že by se v Chorvatsku teploty zvyšovaly rychleji než v jiných evropských zemích. Od devadesátých let se zvýšily o necelé dva stupně Celsia. Za posledních 10 let došlo k nárůstu o méně než stupeň,“ uvedl Štros. Dodal, že z klimatologického hlediska je to sice významné, ale běžný turista rozdíl citelně nepocítí. Ve Středomoří totiž panovala vedra vždy a Chorvatsko není v tomto ohledu výjimka.

Nejkrásnější pláže Chorvatska:

Letecký pohled na pláž Zlatni rat v Chorvatsku.
Nejkrásnější pláže Chorvatska: Jsou známé i skryté. A rozhodně stojí za návštěvu

Pro pohodovou dovolenou je podle meteorologa ideální druhá polovina srpna, kdy je moře teplé a teploty příjemné. „Pokud se chcete vyhnout vlně veder, zvolte termín na konci srpna nebo v polovině června,“ doplnil Štros.

Na podzim přibývá srážek

Chorvatsko lidé vyhledávají hlavně kvůli vodním radovánkám v moři. „Teplé letní počasí vhodné ke koupání je zde jisté prakticky od půlky června do konce srpna. Pravděpodobnost srážek je v tomto období velmi nízká, převažují slunečné dny. Září je už přece jen trochu nejisté. Druhá polovina srpna je pro mnoho lidí ideální – moře je již vyhřáté a teploty se pohybují kolem 25 až 30 stupňů Celsia, přičemž pravděpodobnost deště je stále nízká,“ informoval meteorolog.

Chorvatská města bojují s přebytkem turistů. Některá omezí možnosti pronájmu.
Chorvatská města přitvrzují. Omezení „zimmer frei“ dopadne na nové apartmány

Zatímco v srpnu v Chorvatsku spadne kolem 17 milimetrů srážek, v září je to už 51 milimetrů. V polovině září bývají průměrné denní teploty kolem 25 stupňů Celsia. Kdo se chce koupat v moři, měl by tak volit termín maximálně do poloviny září, neboť ve druhé půlce už rychle roste pravděpodobnost deště.

Jako o věštění z křišťálové koule pak mluví Štros o předpovědi dní a týdnů, kdy bude i Chorvatsko zasaženo vlnou veder, kterou si loni v létě prošly všechny přímořské státy. „Statisticky lze nejvyšší teploty očekávat ve druhé polovině července a na začátku srpna. Maximální teploty dosahují v létě podobných hodnot jako v České republice. V roce 2023 dosáhla nejvyšší teplota 37 stupňů Celsia, přičemž historický rekord je kolem 40 stupňů Celsia. Obvykle se letní teploty pohybují okolo 30 a nepřekračují 35 stupňů Celsia,“ dodal Štros.