Odpoledne město Plzeň v mázhauzu radnice zpřístupní kondolenční knihu, do níž budou moci Plzeňané napsat Karlu Gottovi i rodině poslední vzkazy.

Karel Gott se v Plzni narodil 14. července 1939, v listopadu 2009 získal čestné občanství svého rodného města. S rodiči zde žil do roku 1945, poté se všichni přestěhovali do Prahy. V 50. letech 20. století začal vystupovat jako amatérský zpěvák a účastnit se pěveckých soutěží. Začátkem 60. let začal studovat zpěv na pražské konzervatoři. Milníkem jeho kariéry byla nabídka na angažmá do divadla Semafor v roce 1962, o rok později získal svého prvního Zlatého slavíka.

close Černý prapor vlaje naradnici v Plzni info Zdroj: DENÍK/Zdeněk Vaiz zoom_in

Online reportáž

„S nejhlubším zármutkem v srdci oznamuji, že nás včera, krátce před půlnocí, po těžké a dlouhé nemoci, opustil můj milovaný manžel Karel Gott. Odešel doma, v tichém spánku, v kruhu své rodiny,“ uvedla Ivana Gottová. Zároveň poprosila média o respektování soukromí rodiny a dodala, že bližší informace o posledním rozloučení budou zveřejněny na oficiálních stránkách. 

V polovině září Gott na svém facebooku oznámil, že trpí akutní leukémií a ambulatně se léčí ve Všeobecné nemocnici v Praze. "Zhruba před rokem a půl se u mě objevila porucha krvetvorby v podobě myelodysplastického syndromu," uvedl zpěvák s tím, že i přes několik druhů léčby onemocnění postupně přešlo v akutní leukémii. Se zdravotními problémy přitom bojoval i v roce 2016.

Zpráva o úmrtí populárního zpěváka zásahla i prezidenta republiky Miloše Zemana, premiéra Andreje Babiše a ministra kultury Lubomíra Zaorálka. „Nesmírně zarmucující zpráva pro celou naši zemi. Karel Gott byl skutečný Umělec, který se rozdával druhým. To je vyčerpávající, ale právě to činí umělce umělcem. Karel Gott daroval svůj život generacím, daroval se nám všem,“ uvedl twitteru prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

"Karel Gott. Provázel mě od mládí. A každého z nás. Jeden z největších Čechů, které jsme měli tu čest zažít. Zemřel. Věřil jsem, že tu bude navždycky. Je mi to nesmírně líto. Zapálím svíčku a poslechnu si něco od něj z 60. let. Mistře, vážil jsem si Vás. Víc, než dokážu říct," napsal na svém facebooku Babiš. 

"Dnes celá naše země přišla o tolikrát zlatem oceněný hlas Karla Gotta. Byl jedním z mála umělců, který prošel desítkami let historie této země a získával uznání a obdiv lidí střídajících se generací. Jeho písně si zpívali lidé nejrůznějšího vzdělání a profesí. Karel Gott byl mimořádnou osobností, která nás dokázala spojovat. Čest jeho památce!" uvedl ministr kultury Lubomír Zaorálek. 

Podle ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) udělal málokdo pro dobré jméno Česka v zahraničí tolik jako Gott.

Premiér Andrej Babiš (ANO) navrhne vládě, aby se Česko rozloučilo se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem formou státního pohřbu v katedrále svatého Víta. "Navrhnu vládě, aby se uskutečnil státní pohřeb v katedrále svatého Víta. Myslím, že by si pan Gott zasloužil, aby se s ním lidé mohli takto rozloučit," řekl ČTK Babiš. Stejnou myšlenku později vyjádřil i Zaorálek. "Po konzultaci s rodinou Karla Gotta navrhnu vládě zorganizovat státní pohřeb," napsal na twitteru.

| Video: Youtube

Karel Gott byl nejslavnějším českým zpěvákem populární hudby, který během kariéry vydal 293 sólových alb v zahraničí i na domácí scéně. Kromě tuzemska je populární i v Německu a Rakousku. Mezi lety 1965 až 2019 prodal přibližně 50 milionů nosičů desek. Své poslední album s názvem Ta pravá vydal loni. 

Mezi jeho nejznámější písně patří Být stále mlád, Čau, lásko, Den je krásný, Když muž se ženou snídá, Lady Carneval či Trezor. 

Medaile Za zásluhy I. stupně 

Zeman letos uvedl, že zvažuje, že Gottovi udělí vyšší státní vyznamenání. Chtěl ho ale ocenit až v příštím roce, aby si mohl cenu osobně převzít. Gott v roce 2009 získal od Zemanova předchůdce Václava Klause medaili Za zásluhy I. stupně.

Úmrtí Gotta si všímají i zahraniční média. "Zemřel symbol československé hudby, věčný Zlatý slavík Karel Gott," informoval slovenský list Sme. "Davy ho milovaly před sametovou revolucí, milovali ho i po ní. I proto byl každoročně v anketě vyhlašován nejlepším zpěvákem. Mělo Česko ve své historii větší talent? Těžko," dodal list.

Jako o "přelomové zprávě" (breaking news) dnes o Gottově smrti informovaly například televize n-tv a Welt nebo weby veřejnoprávní televize ARD, magazínu Spiegel či listů Süddeutsche Zeitung a Bild. Ruská agentura TASS označila českého zpěváka za hvězdu světové populární hudby první velikosti.

Karel Gott na archivních fotografiích: 

Fotogalerie: Karel Gott na archivních fotografiích

Karel Gott se narodil 14. července 1939 v Plzni. Je mnohonásobným držitelem ocenění Český slavík (dříve Zlatý slavík). Dohromady jich získal 42, naposledy v roce 2017. V mládí chtěl být malířem a po ukončení školní docházky v Plzni se v Praze neúspěšně pokoušel o studium výtvarného umění. Nebyl přijat, proto nastoupil na učiliště (ČKD) a obor elektromontér.

| Video: Youtube

Během učňovských let se věnoval své další vášni - zpěvu. V 50. letech příležitostně vystupoval zároveň jako zpěvák – amatér a účastnil se různých pěveckých soutěží, přičemž poprvé na sebe upozornil v roce 1957. U poroty sice zcela propadl, avšak dostal nabídku na angažmá v pražských tanečních kavárnách s orchestry (např. Karel Krautgartner). Vedle svého zaměstnání v ČKD začal poloprofesionálně vystupovat jako zpěvák. Přihlásil se také na konzervatoř. 

Angažmá v divadle Semafor 

Jedním z výrazných milníků jeho kariéry byla nabídka v roce 1962 na angažmá do divadla Semafor od Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra. Tato dvojice mu napsala píseň Oči sněhem zaváté, která ovládla první příčku československých hitparád, stala se hitem roku a píseň Karlu Gottovi dopomohla k získání prvního Zlatého slavíka.

V roce 1965 po odchodu ze Semaforu založil se svými novými spolupracovníky, bratry Štaidlovými (textařem a skladatelem), vlastní divadelní scénu Apollo a stal se její hlavní hvězdou až do roku 1967, kdy bylo divadlo rozpuštěno. V tomto roce Karel Gott také vydal singl, který se později stal rock‘n’rollovým hitem – píseň Trezor, která je známá dodnes.

| Video: Youtube

V 70. letech slavil Karel Gott v Československu velké úspěchy, často koncertoval, každý rok vydával minimálně jednu desku a také v tomto období vzniklo mnoho hitů – Kávu si osladím, Kdepak ty ptáčku hnízdo máš, Je jaká je, Cítím, Zloděj dobytka a další.

Kariéra Karla Gotta: