Lidé hlasující v krajských a senátních volbách budou do klasických volebních místností muset vstupovat s rouškou a po příchodu si dezinfikovat ruce. Pokud vlastní roušku nebudou mít, volební komise jim nabídne k použití jednorázovou ochranu dýchacích cest. "Pokud si volič nebude chtít nasadit roušku, v takovém případě komise musí nechat voliče odvolit. Absence roušky nemůže jít na úkor volebního práva," řekl Mlsna.

Ilustrační foto.
Krajské a senátní volby: Manuál pro voliče. Jak neudělat chybu a mít platný hlas

Zároveň ale zdůraznil, že dotyčnému člověku hrozí sankce ve správním řízení, protože poruší nařízení ministerstva zdravotnictví. Volební komise má povinnost přestupek nahlásit hygienické stanici a městské policii. Mlsna upozornil, že přestupkové řízení by v takovém případě bylo jednoduché, protože člověk bez roušky už by byl identifikován a jeho počínání by mohli dosvědčit všichni členové volební komise.

Lidé, kteří jsou v karanténě, nemohou v klasických volebních místnostech hlasovat. Hlasovat mohou buď z auta ve středu od 07:00 do 15:00 ve svém okrese, nebo musí na příslušném krajském úřadě do čtvrtečních 20:00 požádat o hlasování do mobilní urny, kterou přinese speciální volební komise. U obou těchto způsobů hlasování se musí volič prokázat i potvrzením o nařízené karanténě. Podle Mlsny nemusí být papírové, postačí i e-neschopenka od lékaře nebo sms z odběrové stanice potvrzující pozitivní test na covid-19.

Vyšší kapacita míst pro hlasování z auta

Mlsna také upozornil, že pokud se někdo dostane do karantény po čtvrtečních 20:00, nebude už mít možnost hlasovat. Podle náměstka by nebylo možné hlasování logisticky zvládnout. Zároveň by hrozilo riziko dvojího hlasování, pokud by volič stihl například v pátek odhlasovat a následně v sobotu žádal o speciální volební urnu.

Ministr zdravotnictví Roman Prymula hovoří s novináři po svém uvedení do úřadu 22. září 2020 v Praze
Škodlivé roušky? Nesmysl. Jsou částečně propustné, uvedl Prymula

Ministerstvo vnitra ve spolupráci s krajskými úřady zvýšilo kapacitu míst pro hlasování z auta, kde na většině míst zavedlo dva pruhy, a zdvojnásobilo počty mobilních volebních komisí. Reagovalo tak na růst počtu nakažených koronavirem v posledních dnech. Podle Mlsny je nyní možné, aby těmito způsoby odhlasovalo až 16 tisíc lidí, tuto kapacitu považuje za dostatečnou.

Volební lístky z hlasování z auta nebo od speciálních volebních komisí budou převezeny na krajské úřady, kde zůstanou do sobotních 14:00, kdy se volební místnosti uzavírají. Následně je bude sčítat speciální volební komise vybavená ochrannými hygienickými prostředky. Mlsna ale uvedl, že vzhledem k prodlevě mezi odevzdáním hlasů a sčítání není pravděpodobné, že by na lístcích ještě zůstal aktivní virus.