Předchozí
1 z 5
Další

A ten se jmenuje Przeň. Ne, není to překlep. „Opravdu tak trochu przníme ty naše české písničky,“ vysvětluje Sochací. Skupinu poprvé v pátek 11. září představí veřejnosti v Hospůdce U Jána v Plzni.

Vladimír SochacíZdroj: archiv skupiny Przeň

Vladimír Sochací stál v roce 1984 u zrodu skupiny Sapon, která hrála tehdy u nás nastupující heavy metal, což se samozřejmě neobešlo bez bedlivého dohledu úřadů. Na konci 80. let se Sochací dal na čas dohromady s pražskou hardrockovou formací Merlin a v 90. letech byl členem doprovodné kapely Michala Penka. Poté si dal od muziky na chvíli muziky pauzu, ale dlouho mu to nevydrželo a objevil se u znovuzrození kapely Sapon, kterou ale po čase zase opustil; působil i v dalších kapelách, jmenujme třeba Motörhead revival. Po letech „hospodského tlachání“, jak sám s úsměvem říká, se pak zrodila Przeň.

Skupina Przeň, zleva Richard Vlček, Karel Englmaier, Vladimír Sochací, Roman Tolja Krajdl.Zdroj: archiv skupiny Przeň

„S kamarádem Richardem Vlčkem jsme vždycky mluvili o tom, že bychom mohli nějak předělat známé písničky od idolů dívek 70. a 80. let a proslulé skladby popové a country muziky. Prostě je zprznit a udělat to jako bigbít,“ vysvětluje Sochací. Asi před třemi lety myšlenku představili i kytaristovi a kamarádovi Karlu Englmaierovi, který se do Čech vrátil z Holandska a měl chuť rozjet něco nového. „Nápad se mu líbil, tak jsme začali jsme zkoušet. Dlouho jsme hledali bubeníka a dnes s námi hraje úžasný Roman Tolja Krajdl ze skupiny Pumpa,“ vyjmenovává Vladimír Sochací.

Vladimír Sochací na zkoušceZdroj: archiv skupiny Przeň

Když je řeč o žánrech, přiznává, že skupina široce zasáhla do všech možných žánrů. „Co se nám chce zprznit, to zprzníme, protože nás to baví. A některé písničky si o to samy říkají,“ směje se. Na profilu skupiny na stránkách Bandzone si tak můžete poslechnout písničky, jako jsou třeba Papoušek Kakadu, Vilém peče housky nebo Malovaný džbánku, avšak v bigbeatovém hávu.

„Když se mě někdo ptá, jak vlastně ta písnička ve finále vypadá, odpovídám po cimrmanovsku: Skladba dostála spousty změn,“ krčí rameny Sochací.

Vladimír SochacíZdroj: archiv skupiny Przeň

Sám věří tomu, že Przeň, jejíž název odkazuje samozřejmě i na západočeskou metropoli, se lidem zalíbí a první koncert v září bude mít úspěch. „Nemáme žádné velké ambice, ale na druhou stranu musím říct, že nemám rád ani falešnou skromnost,“ dodává. Přiznává též, že muzika jej teď opravdu baví. Většinu své rockové dráhy hrál na baskytaru a v posledních letech i zpívá. A to jak v Przni, tak současně v kapele KING svého kamaráda, bubeníka Josefa Zedníka.

Skupina Przeň, zleva Karel Englmaier, Vladimír Sochací, Roman Tolja Krajdl a Richard Vlček.Zdroj: archiv skupiny Przeň