Předejdou tím následnému šoku. „Aby lidé neměli na jaře najednou obrovské nedoplatky, které nebudou schopni včas pokrýt,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.

„Je potřeba, aby lidé počítali se zdražením nákladů na teplo, ať už ho nakupují, nebo si ho sami vyrábějí,“ předvídá Hájek. Růst cen tepla už potvrzují statistici. Jeden GJ tepla letos v lednu stál v průměru 683 korun, což bylo o 12 procent víc než v předchozím roce. V červnu již cena meziročně stoupla o více než 18 procent na 702 koruny.

Ilustrační snímek
Plynová krize: Odborníci nastínili pět možných scénářů vývoje v Česku

Bytová družstva proto počítají s tím, že musejí začít šetřit a řešit zálohy. „V případě neplacení by v krajním případě hrozilo omezování či úplné pozastavení dodávek, pokud nebude mít družstvo či SVJ finanční rezervu,“ řekl předseda Svazu českých a moravských bytových družstev Jan Vysloužil. „Z tohoto důvodu již nyní vedeme klienty ke zvýšení průběžných záloh, aby byl očekávaný dopad zvýšených nákladů minimalizován,“ prohlásil předseda SBD Praha Martin Kroh. „I tak je hodně subjektů, SVJ i bytových družstev, které k úpravám záloh nepřikročily,“ podotkl.

Teplárny v krajním případě nevylučují ani možné uzavření kohoutů s teplem v případě neplacení. „Dodávky tepla je technicky možné ukončit pouze celému domu, pokud jeho majitel, bytové družstvo nebo SVJ, neplatí dodavateli tepla,“ konstatoval Hájek. Předtím by ovšem teplárny svého smluvního zákazníka na neplnění platebních povinností musely písemně upozornit.

Rozdílné ceny

Teplo někde může teplo zdražit násobně, jinde to s růstem ceny nemusí být tak horké. Záleží totiž hlavně na způsobu vytápění. „Obecně největší nárůst lze očekávat v případě výroby tepla z plynu,“ konstatoval Hájek. Smůlu ale mohou mít i tam, kde se topí uhlím. Do cen tepla se navíc promítne také výrazný nárůst ceny povolenek na emise skleníkových plynů.

Černý scénář v podobě citelného zdražování elektřiny a plynu se naplňuje.
Topná sezona v Česku podraží i čtyřnásobně. Bytová družstva se obávají dluhů

Teplo se ale prodraží i těm družstvům a SVJ, jež provozují vlastní kotelny. Vysloužil už dříve uvedl jako příklad společenství vlastníků z Pardubického kraje, jež ve svém domě o 20 bytech provozuje vlastní plynovou kotelnu. Zatímco v minulé topné sezoně činily náklady na plyn na jednu domácnost 4,8 tisíce korun, v té následující při srovnatelné spotřebě přesáhnou 26 tisíc korun. „V tomto případě dojde k nárůstu ceny tepla na jednu domácnost minimálně 5,4krát,“ řekl Vysloužil.

Spotřebu lze ovšem snížit, třeba stáhnutím kohoutků topení na nižší teplotu. „Na cenu tepla máme minimální vliv, ale na množství spotřebovaného tepla výrazný,“ konstatoval Bohuslav Švamberk ze Sdružení bytových družstev a SVJ. „Do celkových nákladů se promítne i energetický stav domu, tedy zda je nebo není zateplen, a pokud ano, tak v jaké kvalitě,“ podotkl.

Nezapomínejte na nás

Ministerstvo průmyslu a obchodu připravuje takzvaný úsporný tarif, který by měl domácnostem od přehnaných výdajů na energie alespoň mírně ulevit. Původně se však na teplo z tepláren ani domovních kotelen neměl vztahovat. 

Bytová družstva musí zvládnout řadu změn.
Hledá se předseda. Vlastníci bytů se musejí digitalizovat

Minulý týden ale ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) připustil, že by také takto vytápěné domácnosti měly tuto podporu dostat. Stát by na ně podle jeho slov měl přispět částkou 3,6 miliardy korun. Nic bližšího ale o konkrétní formě podpory známo není. „O úsporném tarifu se zatím hodně mluví, ale jeho parametry jsou pořád poměrně tajuplné,“ dodal Švamberk.

Jak ušetřit za teplo v bytovkách:

• Zateplením. Takto lze ušetřit až 50 procent nákladů na topení.

• Výměnou oken. Pokud vyměníte stará dřevěná za moderní plastová se zdvojeným sklem, můžete ušetřit další čtvrtinu nákladů.

• Správným větráním. Větrejte často, ale intenzivně a jen krátkou dobu.

• Přístupnými radiátory. Neměly by být zastíněny nábytkem ani dlouhými závěsy. 

• Správným nastavením teploty. V obytné místnosti by měla být nanejvýš 21 °C, v ložnici o tři stupně nižší. Každý stupeň navíc znamená nárůst spotřeby až o šest procent.