Které školy se do stávky zapojí symbolicky a které na protest proti škrtům ve školství zavřou úplně? Prohlédněte si interaktivní mapu na konci článku.

Sdružení učitelů Učitelská platforma vytvořilo mapu škol, které se zapojí do stávky. Jsou u nich zakreslené značky. „V pátek ráno se jednalo o počet vyšší než tři tisíce. Aktualizace proběhne ještě po 14. hodině,“ vysvětlila předsedkyně spolku Petra Mazancová.

Zájem o mapu byl mezi školami tak velký, že v pátek ráno doslova mapu „strhly“. „Google Maps nejsou stavěné na stávku českých škol - takže odmítly už další školy zobrazovat,“ informoval na svém facebookovém profilu spolek. Mapu se nakonec po 10. hodině podařilo aktualizovat.

Do Dne protestů se zapojí odboráři napříč odvětvími po celém Česku:

Celodenní stávka akademiků filozofické fakulty, fakulty humanitních studií a evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy kvůli mzdám a finanční situaci vysokých škol.
Stávka zasáhne celé Česko, připojí se další obory. Podpora zní i z Pákistánu

Školní stávku organizuje Českomoravský odborový svaz pracovníků školství. Místopředsedkyně organizace Markéta Seidlová ve středu pro Deník uvedla, že počet zapojených škol má být vyšší než padesát procent. Později se číslo zvýšilo na šedesát procent. Přesné počty odbory zveřejní v pondělí.

Stávka učitelů.Stávka učitelůZdroj: Deník/Petr Škotko

Učitelé míří protestem primárně proti chystaným škrtům, jež negativně ovlivní i počet nepedagogických pracovníků ve školách. „Jsme si vědomi složité finanční situace státu. Je však zřejmé, že současná plánovaná úsporná opatření mohou negativně ovlivnit kvalitu vzdělávání, a tomu chceme zabránit. Nelze šetřit na nepravém místě. Výdaje státu na vzdělávání nejsou dluhem, ale investicí,“ vysvětlil předseda školských odborů František Dobšík.

Stávka se dotkne i dalších odborů

Stávka učitelů nebude jediná. Stávkovou pohotovost vyhlásila i Českomoravská konfederace odborových svazů a další odborářské organizace. Zapojení účastníků má být mohutné.

Přečtěte si nejdůležitější fakta o stávce učitelů:

Stávka vysokých škol v Praze. Ilustrační snímek
Stávka učitelů se blíží: Které školy a kdy se zapojí, o čem se jedná, co se žáky

„Do protestů v průmyslových podnicích, které zastupujeme, se v pondělí zapojí pracovníci stovek podniků. Půjde téměř o milion lidí! Stovky tisíc pracovníků budou zároveň na manifestacích a demonstracích v podnicích i městech napříč republikou,“ uvedl na sociální síti X předseda OS KOVO Roman Ďurčo.

Podívejte se, které školy se do stávky zapojí symbolicky (oranžový symbol) a které na protest proti škrtům ve školství zavřou úplně.