Co už prezident Petr Pavel v úřadu stihl? Co plánuje?

V pravidelném on-line pořadu, který nese název Co můžeme čekat od prezidenta, se Kateřina Perknerová tentokrát Petra Pavla zeptala například na zahraniční cesty, které již absolvoval. Jak ho vnímali němečtí představitelé, kteří jsou zvyklí na kariérní stranické politiky, když jeden takový je nyní prezidentem a druhý kancléřem?

Politolog Jacques Rupnik Deníku řekl, že by Petr Pavel mohl být hlasem střední Evropy. Má takové ambice? A když jsme u nich, co říká na slova svého předchůdce Václava Klause, že ho vnímal jako extrémně ctižádostivého muže?

Výběr ústavních soudců

Prezident také v živé debatě představil zcela novou metodu pro výběr ústavních soudců, kdy osloví dvacítku kompetentních institucí, aby doporučily vhodné kandidáty. Ty pak posoudí sedmičlenný odborný panel pod vedením profesora Jana Kysely. A teprve poté Pavel předloží Senátu své nominanty.

Prezident Petr Pavel
U spalovacích motorů si neřežme větev pod zadkem, řekl prezident Petr Pavel

První „svoje“ ústavní soudce by měl jmenovat už v květnu. Bude velmi zajímavé sledovat, jak se tato transparentní procedura osvědčí či zda se do portfolia vhodných osobností dostanou i politici včetně poslance ODS Marka Bendy.

Otázka padla též na cestu hlavy státu do Moravskoslezského kraje a na to, zda tyto výjezdy mohou reálně přinést konkrétní plody.

Odpovědi na tato témata najdete v záznamu pondělní debaty Deníku v článku.