V dalším díle pravidelného podcastu Deníku „Evropa pro Čechy” s evropským editorem Deníku Lubošem Palatou se vydáme tak trochu do Polska. A to s autorem nedávno vyšlé knihy rozhovorů Polsko vejpůl, s bývalým velvyslancem ve Francii, dlouholetým diplomatem, novinářem a znalcem Polska Petrem Janyškou.

I prostřednictvím povídání o jeho knize rozhovorů, kde hovoří například i bývalý prezident Lech Walesa, se pokusíme přiblížit, co se to vlastně s Polskem pod vládou Jaroslawa Kaczynského za osm let stalo. Zda se podařilo Právu a spravedlnosti zničit veřejnoprávní média, přepsat polské dějiny a ovládnout polské soudnictví. Jak se podařilo Donaldu Tuskovi i v podmínkách nastupujícího autokratického režimu vyhrát volby a opozici udržet odpor proti vládě ve společnosti po dlouhých osm let. Zastavíme se i u role nového Polska Donalda Tuska v Evropě, v podpoře Ukrajiny proti ruské agresi, podíváme se na roli prezidenta Andrzeje Dudy a jeho pozici vůči nové vládě.

O tom a o mnohém dalším bude tento díl podcastu Evropy pro Čechy.

Podcast Deníku „Evropa pro Čechy“ o dění nejen v Evropské unii vysíláme už čtvrtým rokem každou středu ve 12:00. Pořadem vás provází evropský editor Deníku Luboš Palata.