Mobilní telefony se staly nedílnou součástí života většiny lidí v Česku. Od 20. ledna jejich význam pro mnohé vzroste. Do mobilu si totiž budou moci stáhnout aplikaci eDoklady, která umožní uložení dokladů v elektronické podobě. Zatím jen občanského průkazu. Další rozšíření úředníci plánuje v budoucnu. 

Modernější způsob nošení dokladů bude v Česku dobrovolné. Plastové kartičky zůstanou i nadále v platnosti. Jen budou moci zůstat doma v bezpečí. Stejně tak bude nutné stále udržovat jejich aktuálnost. Při cestování do států Evropské unie pak bude nutné mít klasickou občanku s sebou. Pokud se uživatel rozhodne přestat aplikaci používat, jednoduše ji odinstaluje.

Jaká další digitalizace nás v letošním roce čeká? Podívejte se:

Občanský průkaz. Ilustrační snímek
Digitalizace v roce 2024: Jak je to s řidičáky, proč se pro občanku musí osobně

Digitální totožnost přináší řadu výhod. Jednou z nich je mnohonásobně větší diskrétnost. „Oproti předkládání klasické plastové občanky zde máte výhodu v tom, že vidíte, které údaje po vás ověřovatel požaduje a můžete jejich předání odmítnout. Když je například nutné ověřit pouze plnoletost, stačí předat údaj o věku. Není potřeba zobrazovat i rodné číslo, jméno nebo adresu,“ přiblížila mluvčí Digitální a informační agentury Anna-Marie Lichtenbergová.

Jednodušší je i řešení ztráty digitálního dokladu. Zatímco u klasické občanky je nutné zajít na jakýkoliv úřad obce s rozšířenou působností či na policii a požádat o vydání nového průkazu, v případě digitální verze tomu tak není. Aplikaci lze propojit s Portálem občana sloužícím ke komunikaci občanů se státem. „V případě ztráty mobilu pak můžete na dálku eDoklady odpojit a tím ještě zvýšit zabezpečení dat,“ podotkla Lichtenbergová.

Případné obavy krotí i další experti. „Ukradnout lze i plastové kartičky, dají se vyrobit velmi zdařilé napodobeniny. Naopak ochrana v digitální podobě je v mnohých případech vyšší než u fyzických podob průkazů. Vždycky je to ale o konkrétním technickém řešení, jak bude zabezpečené,“ připomněl už dříve prezident ICT Unie Zdeněk Zajíček.

Kartičku stále u sebe

Spuštění aplikace eDoklady automaticky neznamená odložení plastových kartiček. Prokázat elektronicky se bude možné třeba na ministerstvech, Českém statistickém úřadu či Českém úřadu zeměměřickém a katastrálním. Naopak při silniční kontrole bude nutné předložit plastovou průkazku. Policie, soudy, ale také finanční úřady, úřady práce či úřady obcí s rozšířenou působností budou uznávat elektronický průkaz až od července. Další vlna rozšíření je plánovaná od roku 2025.

Digitalizace se týká i řidičů. Připravili jsme pro vás přehled novinek v dopravě:

Přečtěte si v článku, co vše čeká za novinky řidiče v roce 2024. A že jich není málo
Novinky pro řidiče: Vyšší rychlost na dálnici, řidičák na zkoušku, dražší známka

Aplikace eDoklad je podle vicepremiéra pro digitalizaci Ivana Bartoše mezikrokem v přípravě takzvané digitální peněženky. Ta by mohla být spuštěna nejspíše od roku 2026 a bude nabízet nahrání dalších dokumentů, jako je třeba potvrzení o vzdělání, e-recepty a cestovní dokumenty, jako jsou letenky či povolení k pobytu. „Česká verze se po spuštění stane její součástí,“ dodal Bartoš.