Jak hodnotíte plán prezidenta Miloše Zemana na výstavbu plavebního kanálu Dunaj - Odra - Labe. Je to skutečně ta správná cesta na udržení vody v české krajině?
Jsem podporovatelem toho vodního koridoru nerad používám slovo kanál, pod tím si představuji něco jiného. Myslím si, že vodní koridor DunajOdraLabe vůbec není špatný. Nejsem specialista na lodní dopravu a samozřejmě to ze studie vypadá, že by stál hodně peněz, ale je to investice do budoucna a rozhodně by se v tom mělo pokračovat. Určitě nám to pomůže k udržení vody a lepšímu hospodaření s ní.

Další záležitostí, se kterou se musíte vypořádat, jsou usychající lesy napadené kůrovcem. Jak jste na něj po loňsku připraveni?
Velmi oceňuji přístup nového vedení Lesů ČR, které začalo intenzivně spolupracovat s vědeckou obcí. Ve zkráceném řízení prošla rychlá novela lesního zákona, která umožní rychlejší přesuny techniky a lepší zásahy v těch lesích, kde je to efektivní.


Zvedli jsme na dvojnásobek příspěvky do lesnictví dříve to bylo 650 milionů korun, a teď jich bude 1,15 miliardy. Očekáváme zase velké množství kůrovcového dřeva. Minimálně se vytěží dvacet milionů kubíků, ale může to být i 30, 40, 50…

Odhadovat je velmi složité, bude záležet na počasí a tom, kolik generací brouka letos vyletí, nebo nevyletí. Hledáme odbyt na dřevo v zahraničí a já věřím, že na to budeme připraveni lépe. Samozřejmě hlavně pro malé vlastníky je to velmi složité, protože cena dřeva spadla výrazně dolů.

Kam až kůrovec loni došel a kam se může dostat letos?
Postiženy jsou řádově dvě třetiny území České republiky.

A věříte tomu, že ho dokážete zastavit?
Kdybych tomu nevěřil, tak na tom nebudu pracovat. Složím ruce a budu si s nimi hrát mlýnek. Musíme k situaci v lesích přistupovat s lesnickým rozumem, tak, jak to bylo dřív. Máme nedostatek pracovníků i peněz, ale nechceme se vymlouvat, musíme udělat všechna opatření, abychom to zastavili. Není možné říct, že to nejde.

Kdo je MIROSLAV TOMAN: 
* Narodil se v roce 1960 v Žatci.
* Ministrem zemědělství za ČSSD se stal v červnu 2018.
* Vstup do sociální demokracie oznámil tento měsíc, nekandidoval však do žádných stranických funkcí.
* Post ministra zemědělství zastával již v letech 2013 až 2014 v úřednické vládě Jiřího Rusnoka.
* K vládní funkci má blízko již od mládí, ministrem zemědělství tehdejší komunistické vlády byl totiž již v 80. letech jeho otec Miroslav Toman.
* Vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Praze.
* Krátce před listopadem 1989 vstoupil do Komunistické strany Československa.
* V roce 2013 neúspěšně kandidoval do sněmovny za SPOZ – stranu prezidenta Miloše Zemana. S prezidentem má blízké vztahy, od stejného roku je jeho poradcem.
* V 90. letech byl manažerem rodinné společnosti Agrotec.
* V letech 1996 až 2001 působil jako obchodní rada na velvyslanectvích ve Washingtonu a v Bratislavě.
* Od roku 2007 byl prezidentem Potravinářské komory, v letech 2014 až 2017 současně také prezidentem Agrární komory.