Lidí, kteří se z nákazy koronavirem v Česku vyléčili, je 4017. V úterý jich přibylo 190. Z nemoci se tak vyléčila už více než polovina nakažených. Aktuálně je v zemi 3624 lidí s nákazou. Hospitalizováno je 295 z nich, těžký průběh nemoci má 51 pacientů.

ON-LINE ke koronaviru ZDE

Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislava Duška jsou počty nově potvrzených případů nákazy velmi nízké, aniž by výrazně klesal počet testů.

"Troufnu si říci, že epidemie je v celkové populaci v útlumu a mizí," řekl dnes novinářům. Takzvané reprodukční číslo je nyní zhruba 0,7, jeden nakažený covidem-19 tedy v ČR dál nakazí méně než jednoho člověka.

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová na schůzi Poslanecké sněmovny 28. ledna 2020 v Praze
Stát opatřeními proti koronaviru škodu nezpůsobil, řekla Benešová

Dušek upozornil, že příznivá epidemiologická situace se do budoucna těžko modeluje. "Existuje informační systém, který hlídá, jestli se situace někam neohýbá, nějakým nežádoucím vývojem," uvedl. Reagovat na změnu je podle něj nejdůležitější. Informační systém, který kombinuje data z laboratoří, nemocnic a hygienických stanic, umožňuje v reálném čase zjistit, že na nějakém místě případů přibývá a sledovat kapacity pro hospitalizace.

 

Podle statistik ministerstva zemřel s nemocí covid-19 dnes jeden člověk, stejně jako v úterý, v pondělí zemřeli čtyři lidé. Tyto údaje se ale mohou ještě změnit.

Nejvíce zemřelých s covidem-19 je v Praze, kde lékaři zaznamenali 89 úmrtí. V Moravskoslezském kraji jich evidují 35, v Karlovarském 24. Jediného zemřelého s covidem-19 mají nadále ve Zlínském kraji, což je ve srovnání regionů nejméně.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch a epidemiolog Roman Prymula
Výsledky studie kolektivní imunity: Češi nemají protilátky, dál existují ohniska

Hlavní město má také nejvíce potvrzených případů nákazy, dosud 1783. Při zohlednění počtu obyvatel je situace nejhorší v Karlovarském kraji, kde na 100 tisíc lidí připadá více než 139 nemocných. Následuje Praha se 131 případy na 100 tisíc obyvatel. Nejlépe na tom je Jihočeský kraj se zhruba 27 nakaženými na 100 tisíc obyvatel.