Testů laboratoře od začátku epidemie udělaly přes 424 tisíc, ve středu to bylo 6050, zhruba o 1200 méně než v úterý. Podíl pozitivních případů na počtu testů se po víkendovém výkyvu nad 1,5 procenta drží poslední tři dny kolem 0,6 procenta. Níže než ve středu byl naposledy před týdnem, kdy dosáhl 0,45 procenta.

První stupně základních škol tento týden otevřely brány svým žákům.
Škola po karanténě? Jako samotka. Děti sedí po jednom a chodí v rozestupech

Z regionů je koronavirem nejvíce zasažená Praha, laboratoře tam dosud odhalily 2066 případů, skoro dvě třetiny lidí se už ale z nemoci vyléčilo. Následují Moravskoslezský kraj s 1548 nakaženými a Středočeský kraj s 1056, v těchto krajích mají zhruba po osmi stovkách uzdravených.

V přepočtu na počet obyvatel je nejhorší situace rovněž v hlavním městě, kde je téměř 159 nakažených na sto tisíc obyvatel. Jen o málo lépe je na tom Karlovarský kraj se zhruba 153 nakaženými na sto tisíc obyvatel, následuje Moravskoslezský kraj s téměř 129 případy. Naopak v Jihočeském kraji připadá na sto tisíc obyvatel asi 28 nakažených, což je nejméně v ČR.

U většiny infikovaných má nemoc mírný průběh. Hospitalizováno bylo ve středu 149 lidí, o pět méně než v úterý, ve vážném stavu je 21 z nich.

Dva dny bez úmrtí 

Podle statistik ministerstva v úterý ani ve středu v Česku nikdo s covidem-19 nezemřel. Tyto údaje se ale ještě mohou zpětně měnit. Od 22. března, kdy zemřel v Česku s covidem-19 první člověk, byly zatím jen dva dny bez úmrtí, a to 23. březen a 15. duben. Nejvíce obětí je v Praze, kde s nákazou zemřelo 94 lidí. Nejméně úmrtí má Zlínský kraj, a to dvě.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) Ladislav Dušek upozorňuje, že celková plošná statistika už není úplně relevantní, podle něj má smysl se zaměřit na monitoring a predikce na lokální úrovni. Ohnisko nákazy je v posledních dnech na Dole Darkov na Karvinsku, počet nakažených tam překročil 300.

Výplata, finance - Ilustrační foto
Dopady koronaviru: firmy hledají ochranu před věřiteli