Informovala jsem se na Nejvyšším státním zastupitelství, jaký dopad to mělo na postavení firem a dověděla jsem se, že paragraf vyvinění se za poslední rok dotkl tří firem, takže legislativní zmetek to rozhodně nebyl. A ta výtka, že jsem byla agentka Metrostavu? To je absurdní, protože kdysi jsem tam jako advokátka měla nějakou plnou moc v pobočce Chrudim, ale s nástupem do sněmovny jsem okamžitě přestala vykonávat činnost a plná moc byla převedena na kolegu. Mimochodem, ta stíhaná firma je dnes už také zproštěna.

S otevřeností sobě vlastní jste uvedla, že zatímco justiční areál Na Míčánkách v odpoledních hodinách zeje prázdnotou, na nedalekém trhu lze potkávat soudce na nákupech. Máte recept na to, jak je přimět, aby přidali na tempu?
Na Míčánkách to je zvláště patrné, jde o velkou budovu se spoustou chodeb, na kterých jsme se s kolegy advokáty ztráceli, vývěsky u jednaček tam opravdu byly sporadicky. Já tomu říkám expeditivnost. Soudci musejí rozhodovat víc věcí, šlo to v minulosti a půjde to zase.

Je na předsedovi soudu jako manažerovi, aby si to ohlídal. Samozřejmě nesmí trpět kvalita, ale každému je jasné, že když jeden soudce ukončí za měsíc pět věcí a druhý jednu, je někde chyba.

Nemohou si pořád jen stěžovat na složitost věcí a nedodělky. Vhledem k počtu obyvatel máme jeden z nejvyšších počtů soudců, což je luxus. Soudce určitě přidávat nebudeme, ale budeme jim domlouvat, aby si práci lépe zorganizovali.

Nezpomalí už tak vláčný běh justice zákon o hromadných žalobách?
Myslím, že ne. Jsme jedna z mála zemí, která tento institut nemá. Osobně mu fandím a budu ho aktivně prosazovat. Vím, že to může být některými skupinami zneužito, a proto musíme do zákona dát dostatečné pojistky. Na ministerstvu jsou dobří legislativci, tak věřím, že to vychytáme. Beru ho jako pomoc občanům, vymahatelnost práva se určitě zlepší.

Podpoříte návrh na zákaz dětských exekucí?
Řešili jsme to na mojí první vládě, určitě to budu podporovat, protože exekuce a dluhové pasti mě trápí stejně jako všechny. Musíme odstranit legislativní chybičky a pomoci poslancům, kteří na tom pracují, vím, že se v tom angažuje paní Valachová z ČSSD.

Když už jste zmínila svoji bývalou mateřskou stranu, s níž jste se nerozešla v dobrém, jaký k ní teď máte vztah?
Korektní. S panem předsedou Hamáčkem se samozřejmě znám dlouho, on je konsenzuální typ, nikdy jsem s ním neměla problém.

Ve vládě ale sedíte jako nestraník za hnutí ANO. Ke komu máte politicky blíž?
Jak kdy. Hodně se řídím zdravým rozumem a tím, co je dobré pro lidi. Vnímám, že ANO se snaží o totéž.

Kdyby ČSSD z vlády z toho či onoho důvodu odešla a nahradila by ji SPD Tomia Okamury, zůstala byste v ní?
SPD moc nesleduji, s panem Okamurou a Fialou se ale znám, řešili jsme na nějaké schůzce problematiku v Ústeckém kraji, kde je SPD v koalici s ANO a komunisty. Neřekla bych, že by měli scestné názory. Kladete mi tedy těžkou otázku, záleželo by na tom, jak by se projevovali, co by chtěli, co by bylo jejich prioritou.

Experti ministerstva vnitra vedeného Janem Hamáčkem v tom mají jasno. Ve zprávě o extremismu za loňský rok uvedli, že sympatizanti hnutí SPD jsou ve svých projevech horší než pravicoví extremisté.
Ono je těžké to posuzovat. Stává se, že někdo občas ujede, to bychom pak mohli za extremistu označovat kdekoho. V tom bych byla velmi opatrná.

S ČSSD budete zřejmě ve sporu i ve věci policejní reorganizace, kterou spustil exministr vnitra Milan Chovanec a vy jste ji tehdy velmi kritizovala. Jste pro její revizi?
Nebyli z ní nadšeni ani státní zástupci, protože reorganizace se udělala bez nich, ačkoli do značné míry je o nich. To je její hlavní vada. Před schůzkou v Lánech k justici se tam konala porada k policii.

Nový policejní prezident Jan Švejdar čtrnáct dní poté přiznal, že se reforma bude předělávat. Zvolené řešení se tedy asi neukázalo jako příliš šťastné. Jan Hamáček mi slíbil schůzku, kde to i s nejvyšším státním zástupcem probereme. Jsem tomu ráda, protože to zřejmě nefunguje.

Možná by se měl vrátit Robert Šlachta.
Určitě ho je na celní správě škoda, protože on byl policista srdcař. A platí to i o ostatních kriminalistech, kteří odešli s ním.

Čím chcete přesvědčit demonstranty na náměstích, že jste nepřišla do vlády jako nějaká zametačka kauz a likvidátorka respektovaných žalobců?
Nikoho přesvědčovat nebudu. Ta náměstí vnímám jako součást předvolební kampaně, protože za pár dní jsou volby do Evropského parlamentu a spousta lidí se tam zviditelňuje. Nikdy jsem žádné kauzy nezametala a dělat to nebudu. Pokud tam vystupuje pan Leo Steiner, tak jde o neúspěšného politika, který se snaží pomocí různých hnutí a organizací proniknout do politiky, ale nikdy nebyl nikam zvolen.

Jeho trestní oznámení policie vždy odkládala. Jeho podnět na obrovské předražení úseku silnice Louny Ročov bylo nejen odloženo, ale NKÚ následně uvedl, že tam bylo naopak ušetřeno. To abyste měla představu, kdo na těch demonstracích vystupuje. Když jsem tam viděla pana expremiéra Topolánka, tak mě to skutečně rozesmálo. Jeho přítomnost jejich smysl naprosto devalvuje.

Mgr. MARIE BENEŠOVÁ

- Narodila se 17. dubna 1948.
- Vystudovala Právnickou fakultu UK.
- Od roku 1973 až do roku 1991 pracovala na okresní prokuratuře v Kladně.
- Poté působila na Generální prokuratuře ČR. Po jejím zániku pracovala ve funkci vedoucí oddělení obecné kriminality na Vrchním státním zastupitelství v Praze.
- V dubnu 1996 rezignovala a otevřela si advokátní praxi v Kladně, kde působila do konce roku 1998.
- Od ledna 1999 do září 2005 vykonávala funkci nejvyšší státní zástupkyně v Brně.
- Po odvolání z funkce se vrátila do advokacie.
- V roce 2006 vstoupila do ČSSD, v letech 2011 až 2013 zastávala funkci její místopředsedkyně.
- Od července 2013 do ledna 2014 byla v Rusnokově vládě ministryní spravedlnosti. Poté působila v advokacii.
- Dne 30. dubna 2019 byla jmenována ministryní spravedlnosti za ANO.