Předchozí
1 z 3
Další

Roman, 47 let, Praha

Roman, 47 let, Praha.Roman, 47 let, PrahaZdroj: se svolením České televize

Odmalička mu velmi chutnalo, takže jeho cesta k pečení a vaření byla přirozená. Největší motivací je pro něj nabídnutí hotového výrobku. „Troufám si říci, že jsme se ženou dobří hostitelé,“ říká otec dvou dětí. Pracuje jako obchodník v oddělení péče o zákazníky v IT společnosti.

Nejoblíbenější dobou pro pečení jsou pro něj tradiční svátky – Vánoce a Velikonoce. „Pravidelně doma pečeme vlastní kváskový chléb, pečivo, víkendové buchty na plechu nebo koláče,“ tvrdí Roman, jehož velkou inspirací jsou obrázkové kuchařky. „Samotné recepty ale moc nekopíruji, spíše se snažím péct dle vlastní zkušenosti a fantazie,“ podotýká.

Moderátor, herec, textař a hudebník Václav Kopta
Moderátor Peče celá země Václav Kopta: Pro soutěžící jsme jako kamarádi

Kladné reakce na pořad Peče celá země jej hodně překvapily. „Soutěž mi vstoupila do života způsobem, jaký jsem vůbec neočekával. Na začátku jsem si absolutně neuvědomoval, že to pro mě bude tak dlouhé. Jsem ale samozřejmě rád, že to tak dlouhé bylo, i když nastaly chvíle, kdy bych to celé klidně vzdal,“ přibližuje Roman.

Nejtěžší okamžiky zažil během posledního natáčecího dne. „Bylo pro mě strašně emotivní, když tam byla i moje rodina, ještě dnes z toho mám husí kůži. Jinak to předtím byla pohoda, ale závazek před rodinou byl pro mě neskutečně svazující,“ líčí Roman, jehož snem je mít vlastní obchod s pekařskými a cukrářskými výrobky. „Uvidíme, jestli se zrealizuje. Každopádně budu péct stále, minimálně tak, jak jsem to dělal doposud. To znamená pro kamarády, pro přátele. A když mě někdo osloví, abych mu upekl, tak to rád udělám,“ dodává.

Zdroj: Youtube

Tereza, 36 let, Plzeň

Tereza, 36 let, Plzeň.Tereza, 36 let, PlzeňZdroj: se svolením České televize

Pro Terezu je pečení ideální možnost, jak spojit příjemné s užitečným. Dokáže u něj nejlépe relaxovat a miluje ochutnávání všeho sladkého. Pracuje jako manažerka. Kromě pečení ráda píše knihy a povídky, vyráží na koncerty.

„Miluji záhady, hádanky, únikové hry a pub kvízy. Při pečení ráda poslouchám audioknihy a popíjím koktejly,“ svěřuje se Tereza, pro niž jsou inspirací cukráři jako Cedric Grolet a Oleksandr Trofimenkov. Nejpřísnějším kritikem je pro ni její sestra Bára, která ujíždí na makronkách.

Více o Tereze a jejím pečení se dočtete zde:

Láska ke sladkému přivedla Terezu do televizní soutěže
Je hvězdou soutěže Peče celá země. K účasti v pořadu ji přemluvila sestra

Účast v soutěži bere jako velkou školu. „Nejtěžší pro mě bylo, že jsem nemohla věnovat čas a péči svým dvěma holčičkám. Naštěstí mám manžela, který mě v mé zálibě podporuje. Když má člověk najednou zvažovat, jestli upřednostní právě pečení, aby se na soutěž nachystal, nebo bude s rodinou, je to těžké dilema. Ale já bych nikdy neměnila. To, co jsme v soutěži zažili, bylo neskutečné. V kolektivu jsme se měli opravdu rádi a pomáhali jsme si, jak to jen šlo. Bojovali jsme jenom s časem a sami se sebou, ale nikdy proti sobě. To na tom bylo krásné. Myslím, že i pro diváky se jedná o pocitově hezkou záležitost. Jejich reakce na pořad jsou silné, velice nám pomáhali,“ doplňuje Tereza, která už dnes peče své dortíky v jedné restauraci v Plzni. „Myslím si, že se cukrařině budou věnovat všichni finalisté. S některými kolegy z Peče celá země plánujeme další projekty,“ říká Tereza.

Zdroj: Youtube

Vojtěch, 21, let, Praha

Vojtěch, 21, let, Praha.Vojtěch, 21 let, PrahaZdroj: se svolením České televize

Pod nohami maminky a babičky se v kuchyni motal už jako dítě. Zatímco si jiné děti hrály s plyšáky, on měl svoji vařečku, která jej doprovázela všude, i při návštěvách lékaře. „Baví mě mnohanásobná radost, kterou dokáže jeden sladký výrobek dát. Pečení je pro mě ventil. Je to kreativita, seberealizace. A když jsem smutný, tak i terapie,“ prozrazuje o sobě student 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy. Díky studiu se pohybuje mezi Prahou a Mladou Vožicí nedaleko Tábora, kde má svou rodinu. Volný čas dělí mezi pečení, kaligrafii a jízdu na koni.

„V kuchyni žádné rituály nemám. Nemyji troubu svěcenou vodou ani netančím tajný hulahula tanec, aby se mi nezdrcl krém. Možná právě proto se občas srazí,“ směje se Vojtěch.

Obdivuje cukráře, na jejichž výrobcích je vidět jejich osobní rukopis a originalita. „Vnímám to třeba u Cedrica Groleta nebo Josefa Maršálka. Já sám se snažím neopisovat a držet si svůj vlastní styl. Hodně mě inspiruje příroda a vyjížďky na koních. Jednou mě takto například praštila do hlavy větev černého bezu. A kromě boule z toho byl i bezový dort,“ vypráví.

Více o Vojtovi a jeho působení v pořadu Peče celá země si přečtěte zde:

V kuchyni se Vojtěch Vrtiška (21) z Mladé Vožice motal už v dětství, ale bavilo ho spíše vaření. Nyní soutěží v pořadu Peče celá země České televize
Miluje zlato, nesnáší záviny. Vojtovi v Peče celá země fandí rodina i cizí lidé

Své výrobky dává nejčastěji posoudit své mamince. „Měl jsem ale také velkou radost z dojetí svých přátel, když jsem jim upekl svatební dort,“ říká.

Na soutěži Peče celá země si váží zejména přátelství, které mezi jednotlivými aktéry vzniklo. Není ostatně sám, kdo se svěřuje, že mu do života obrovsky zasáhla. „Cukrařinu beru jako jedna ku jedné s medicínou, kterou studuji. Který obor u mě nakonec převáží, se teprve uvidí,“ uzavírá Vojtěch.

Zdroj: Youtube