Oproti loňskému vládnímu cenovému stropu na energie nyní innogy nabízí elektřinu za cenu o 30 a plyn o víc než 40 procent nižší. „Ceny energií pro zákazníky dramaticky klesají. Je to také vidět v dění na energetickém trhu, kde už opět panuje tvrdá konkurence,“ uvedl ředitel maloobchodu innogy David Konvalina. Zákazník v rodinném domku, který od této společnosti odebírá elektřinu a topí jejím plynem, podle něj za rok ušetří téměř 40 tisíc korun.

Aktuální ceníky dodavatelů energie a plynu jsou výhodnější než před pár měsíci. Analytik společnosti ENA Jiří Gavor naznačil další vývoj:

Dodavatelé doprodávají energii za staré ceny, potom ještě více zlevní, míní analytik Jiří Gavor
Analytik: Dodavatelé doprodávají energii za staré ceny, potom ještě více zlevní

Proč tedy ceny energií na zahraničních burzách klesly? Díky velké výrobě energie z obnovitelných zdrojů i francouzských jaderných elektráren je nyní v Evropě elektřiny dostatek, což její cenu snižuje. „Dalším důvodem je pokles cen emisních povolenek,“ vysvětlil energetický analytik společnosti Ušetřeno.cz Tomáš Vrňák. Navíc je velká konkurence mezi dovozci zkapalněného zemního plynu (LNG), která stlačuje dolů také jeho ceny.

Vrňák připomněl, že se zlevňování cen na burze do ceníků, zejména těch s fixací, promítá až s jistým zpožděním. „V současné době se ale objevují další neveřejné nabídky dodavatelů, které se snaží zlevnění na burze zohlednit,“ podotkl analytik.

Další pokles cen 

Kdo chce ušetřit, může podle Vrňáka získat ještě výhodnější ceny, než jaké nabízejí ceníky. „U elektřiny se mohou ceny pohybovat kolem 3200 korun za megawatthodinu, u plynu mezi 1200 a 1300 korunami,“ konstatoval Vrňák.

Díky tepelným i jaderným elektrárnám Česko patří k významným vývozcům elektřiny:

Ceny elektřiny v poslední době raketově rostly.
Jak to bude s elektřinou? ČR ji stále vyváží, po útlumu uhlí se to ale změní

Očekává přitom, že ještě do konce března klesnou ceny elektřiny u některých neveřejných ceníků pod 3000 korun na megawatthodinu, u plynu to může být méně než 1200 korun. „Domácnosti tak mohou uzavřít velmi výhodné smlouvy na dva nebo i tři roky v případě, že chtějí mít dlouhodobou jistotu,“ dodal Vrňák.