Aktivita kybernetických zločinců letos opět roste. Za prvních devět měsíců lidé nahlásili skoro 50 tisíc podvodů a celkový objem odčerpaných prostředků takzvanými e-šmejdy činí skoro miliardu korun. Nejčastěji se lidé setkali s útokem ve formě e-mailů, které slibují velkou výhru v soutěži nebo dědictví od vzdáleného příbuzného, další e-maily se tváří jako zásilka od přepravní společnosti či jako zpráva od banky.

Téměř desetina dotázaných se pak setkala s podvodným telefonátem, ve kterém se e-šmejd vydával za bankéře. „Jen letos se s nějakou formou hackerského útoku potýkala čtvrtina Čechů. Necelá polovina po zkušenostech s kyberútokem přijala bezpečnostní opatření. Nejčastějším krokem byla změna hesla nebo aktivování takzvaného dvoufázového ověření,“ uvedla výkonná ředitelka ČBA Monika Zahálková.

Našli jste na internetu neodolatelnou nabídku snadného výdělku? Téměř jistě jde o podvod:

Podvodné e-shopy přitom využívají nejen totožný vzhled, jakým disponují ty legitimní, ale také oficiální loga společností nebo i stejný název internetové domény
Češi hazardují s penězi. Lákavá nabídka na internetu může přijít pěkně draho

V případě přihlašovacích hesel by lidé neměli brát věc na lehkou váhu. Dle zmiňovaného průzkumu totiž více než polovina Čechů používá stejné heslo na několika místech. „Zřejmě to souvisí s tím, že těch hesel se po nás chce čím dál víc, a proto lidé mají jedno heslo pro více aplikací,“ uvedl specialista agentury Ipsos pro finanční trhy Michal Strana.

Hůře na tom byli s hesly senioři. Nejvíce lajdácká hesla pak dle průzkumu mají lidé pro přihlašování do mailu a na účty vedené v e-shopech.

Jak vypadá bezpečné přihlašovací heslo?

Své důležité účty, mezi které určitě patří účet v bance nebo např. e‑mailová schránka či účet na sociální sítích, si zabezpečte takzvaným silným heslem. Takové heslo by mělo být:

  • neodhadnutelné (NE vaše jméno, jméno někoho blízkého nebo mazlíčka)
  • nezjistitelné roboty (hesla á la „password“ či „12345″ a slova ze slovníku)
  • dostatečně dlouhé (doporučuje se minimálně 12 znaků, mělo by obsahovat kombinaci velkých a malých písmen, číslic a speciálních znaků)

Podvodníci zneužívají i prémiové SMS:

On-line nákupy
Zloději líčí pasti. Zneužívají prémiové SMS a touží po platebních kartách obětí

Důležitá pravidla:

  • Heslo pro vaše důležité účty (jako např. bankovnictví, sociální sítě, e‑mail) by mělo být unikátní - tzn. pro každou službu jiné.
  • Hesla si zapamatujte, nedávejte je napsaná ho do peněženky či k platební kartě.
  • Důležitá hesla neukládejte do počítače, respektive do webového prohlížeče, který používáte.
  • Pokud máte hodně hesel, můžete využít i speciální aplikace správce hesel, ale pozor, i do nich se budete muset přihlásit bezpečným a silným heslem.

zdroj: ČBA

Digitální podvody – jak bránit své peníze

Zdroj: DeníkDeník.cz i letos ve spolupráci s ČBA přichystal pro své čtenáře seriál „Digitální podvody – jak bránit své peníze“. Od 15. listopadu až do Vánoc (vždy ve středu) ve spolupráci s odborníky a policii varujeme před jednotlivými typy podvodů, při kterých zloději pomocí SMS, emailů, sociálních sítí či falešných telefonátů lákají z lidí peníze či přístupová hesla. Na webu kybertest.cz si už nyní můžete bezpečně vyzkoušet nejčastější fígle zlodějů a jak se jim bránit.