Mohli to totiž být i zfetovaní rodiče dítěte. Mladík byl proto v úterý zproštěn obžaloby a propuštěn z vazby.

Soud média upozornil, že vzhledem k oběti nelze uvést žádné bližší informace o miminku ani jeho blízkých a nelze zveřejnit tvář obžalovaného ani jeho iniciály, natož celé jméno. Nicméně můžeme prozradit, že chlapeček žil nedaleko Plzně doslova ve feťáckém doupěti se svými rodiči, svým strýcem a kamarádem rodičů, A právě ten se měl podle obžaloby dopustit surového útoku, a to loni na jaře.

„Úmyslně nejméně jedním razantním úderem otevřenou dlaní udeřil nezletilého, který mu byl svěřen k pohlídání, do levé tváře, čímž mu způsobil krevní výron na tváři a přes oblast levého oka, a nevelké zakrvácení v měkkých plenách mozkových. Dále mu nejméně jedním úderem ruky do pravé tváře způsobil krevní výron vpravo na tváři a přes pravé oko a ušní boltec, poranění horního rtu a ústního koutku,“ vyjmenovala státní zástupkyně. Miminko dále utrpělo několik krevních výronů v oblasti zad v krajině bederní a v oblasti bérce levé dolní končetiny. Jen dílem náhody podle obžaloby nedošlo k poranění mozku.

Josef V. u Krajského soudu v Plzni.
Můžu si dělat, co chci, jsem tvůj táta, řekl a znásilnil ji. Dostal šest let

Mladík senátu v čele se soudcem Janem Špetou řekl, že se cítí nevinen, a dále odmítl vypovídat. Byly tak přečteny jeho výpovědi na policii a při vazebních zasedáních. V nich se doznal k tomu, že je uživatelem drog, marihuany a pervitinu. Ten podle svých slov šňupe, dvě lajny si dal i den předtím, než mělo dojít ke zranění miminka. Tehdy mu chlapečkovi rodiče svěřili hošíka do hlídání. „Odjeli do Plzně, do Globusu a pro piko (pervitin – pozn. aut). Malý spal, pak jsem mu chtěl dát mlíčko. Dudlík na lahvičce nejprve vyplivoval, ale pak pil. V tu chvíli jsem si všiml, že má nateklou tvář a něco pod očičkem,“ řekl.

Naznačil, že na vině může být matka chlapečka. Podle něj se opakovaně stalo, že se s dítětem, které bylo v klidu, zavřela do pokoje, a pak byl slyšet velký pláč. „Mohla mu to udělat ona,“ pronesl při jednom z vazebních zasedání. „Já bych mu nikdy neublížil,“ dodal mladík, jenž je sám otcem malého chlapečka.

Za pokus těžkého ublížení na zdraví navrhla státní zástupkyně pro obžalovaného 5,5 roku vězení, zmocněnkyně poškozeného po něm navíc požadovala nemajetkovou újmu ve výši necelých půl milionu korun.

Lávka přes Berounku, u které bylo objeveno plovoucí mužské tělo bez hlavy.
Maniak s nožem? Ne, v Plzni útočili nejspíše dva vrazi. Stále unikají

Soud ale muže obžaloby zprostil. Soudce Špeta v odůvodnění uvedl, že nejsou pochybnosti o tom, že se skutek stal. Nelze ale prokázat, že pachatelem je skutečně obžalovaný. Soudní znalec totiž stanovil poměrně široké časové rozpětí, kdy ke zranění mohlo dojít, a tak mohl chlapečkovi ublížit i někdo jiný, matka či otec. Připomněl přitom, že otec i strýc dítěte u soudu nevypovídali a matka hošíka podle něj před soudem lhala.

V osudný den dokonce hned dvakrát požila drogy, a když byla s miminkem v nemocnici, žádala partnera, aby jí přivezl pervitin, že si ho aplikuje na záchodě. „Soud nemá jistotu, že pachatelem je skutečně obžalovaný. Proto nezbývalo, než vyhlásit zprošťující rozsudek,“ uvedl Špeta a obžalovaného poté propustil z vazby. Mladík ale vyhráno nemá, státní zástupkyně si ponechala lhůtu pro odvolání. Pokud by případ doputoval k Vrchnímu soudu v Praze a ten by potvrdil verdikt z Plzně, mohl by obžalovaný žádat odškodné za pobyt ve vazbě. Zda tak učiní, zatím není jasné. „S klientem se poradíme,“ řekl Deníku jeho obhájce Ondřej Faist.