Jen za loňský rok nakradli nenechavci v plzeňském obvodu kabely za milion dvě stě tisíc korun. „Kromě toho, že svým jednáním pachatelé naruší provozuschopnost a plynulost drážní dopravy, je třeba připomenout otázku bezpečnosti. Při krádeži zpětných kabelů a krytů elektrického zařízení dochází k bezprostřednímu riziku úrazu elektrickým proudem,“ vysvětlil Pavel Halla, mluvčí ředitelství Správy železničních dopravních cest.

Podle jeho slov navíc musejí technici i kvůli drobné krádeži provést rozsáhlou opravu. „Je pak potřeba rekonstrukce jako celku, protože nové zařízení už není kompatibilní s původními systémy,“ pokračoval Halla a upozornil na hlavní problém. Ohrožení jak cestujících, tak i řidičů na přejezdech. „Pokud zloděj ukradne součást zabezpečovacího zařízení, může to vést ke snížení bezpečnosti. A to jak staničního a traťového zabezpečovacího zařízení, tak přejezdového zabezpečovacího zařízení,“ dodal Hala. Jinak dalším nepříjemným doprovodným jevem je zpoždění.

Poslední případ, kdy zloději zaútočili na železniční kabely, řešili policisté přesně před týdnem. „Pracovníci z vlakového nádraží v pátek oznámili, že se nějací dva muži pohybují na železniční trati v Domažlické ulici a že zřejmě páchají nějakou protiprávní činnost. Policisté vyjeli na místo a nedaleko spatřili dvě osoby. Na otázku, co tam dělají, odpověděly, že jdou na tramvaj. Ovšem poblíž policisté našli tašky s pilkami a zjistili, že se jedná o dva muže ve věku 29 a 44 let,“ potvrdila plzeňská policejní mluvčí Martina Korandová.

Uniformovaní strážci zákona odhalili, že mají na svědomí pět případů. Staršího komplice ze severu Plzeňska policisté obvinili z pokračujícího zločinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení a pokračujícího přečinu krádež spáchaného z části formou spolupachatelství a z části samostatně. Mladší Plzeňan si převzal usnesení o zahájení trestního stíhání z pokračujícího zločinu poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení a pokračujícího přečinu krádeže ve formě spolupachatelství.

„Muž ze severu Plzně ve dvou případech na začátku října roku 2010 odřízl a odcizil dálkové a sdělovací kabely poblíž trati na Domažlické ulici v Plzni a to více než 70 metrů. Tím došlo k přerušení provozu určitého zabezpečovacího zařízení na železniční trati. V dalších třech případech navštívili trať na Domažlické již oba a to během ledna. Znovu odřízli různé typy kabelů a odcizili je. Celkem pracovníci dráhy vyčíslili škodu na více než 158 tisíc korun,“ uzavřela Korandová.