Zloději v prvních třech měsících letošního roku vybrali z platebních karet téměř půl milionu korun. Proti stejnému období loňského roku však tento trestný čin o pětadvacet případů poklesl a stejně tak se snížila i škoda, a to téměř o dvě stě tisíc korun. Informovala o tom mluvčí západočeských policistů Pavla Soukupová.

Podle ní dělá neoprávněné držení platební karty dvě procenta veškeré trestné činnosti, kterou policisté evidují. Podle informací policejního prezídia je tento trestný čin nejčetnější ve městech, na venkově je skoro výjimečný. Platí to i na západě Čech.

„Plzeňští policisté se věnují šetření této trestné činnosti nejčastěji, a to v průměru přibližně každý druhý den. Oproti tomu policisté z Plzně-jihu zaznamenali v loňském roce nejméně takových případů ze všech územních odborů v západních Čechách, a to v průměru jeden případ za dva měsíce,“ uvedla Soukupová.

V Plzni byla karta loni odcizena celkem 242krát a majitelům vznikla celková škoda téměř jeden milion čtyři sta tisíc korun.

Na vině však často bývají právě majitelé karet, kteří nejsou dostatečně opatrní. Podle Soukupové by měli své karty nosit odděleně od dokladů a peněz, nenechávat je bez dozoru, nikomu ji nepůjčovat a už vůbec ne si vedle nich, nebo dokonce na ně psát PIN kód, což spousta lidí dělá, a zloděje tak doslova dovede k penězům.

V dnešní době internetu by zvláštní pozornost měli lidé podle policistky věnovat i mailům, které upozorňují na to, že vaši kartu může někdo zneužít. „V takových zprávách můžete být požádáni o sdělení osobních údajů, podle kterých bude provedena kontrola karty. Může se ovšem jednat o podvod, tak si pečlivě rozmyslete, komu osobní údaje sdělíte,“ říká Soukupová. Stejně tak varuje i před neznámými internetovými obchody, které pro ověření klienta žádají sdělení čísla platební karty.

Při výběru peněz z bankomatu by pak měl člověk být ostražitý a PIN zadávat tak, aby jej nikdo nezjistil. Pokud si všimnete, že vám během transakce někdo stojí za zády, je nejlepší výběr stornovat a jít pryč.

V letošním prvním čtvrtletí se policistům podařilo objasnit třiadvacet procent případů, což je úspěch proti stejnému loňskému období, kdy muži zákona odhalili jen jedenáct procent pachatelů.