Strážcům zákona se je však daří i chytat – ať už jde o provinilce, který si naftu opatřil z bagru, nebo o skupinu podvodníků zaměstnaných v jedné firmě.

Seberou i fotopast

Nejčerstvější případ se stal v Chotíkově. Řeší ho policisté z Města Touškova. Z nádrže náklaďáku tam v době od 16. do 17. ledna zmizelo 450 litrů nafty. „Neznámý pachatel vypáčil víko nádrže a naftu odčerpal. Odcizil také dvě autobaterie o kapacitě 180 ampér-hodin s propojovacími kabely," uvedl policejní mluvčí Jan Koželuh.

Policisty z Úněšova zase krádež nafty přivolala do lesa nedaleko Bezvěrova. Odstavený pracovní stroj tam sice hlídala fotopast, která měla případného zloděje přistihnout při činu, jenže nepodařilo se. Zloděj si ji odnesl.

„Z palivové nádrže stroje zmizelo mezi 9. a 10. lednem 30 litrů nafty. Spolu s krádeží fotopasti způsobil zloděj škodu v předběžné výši 7050 korun," konstatoval Koželuh.

Úněšovští policisté krádež začali řešit shodou náhod hned poté, co jinou objasnili. „Devatenáctiletý mladík se přiznal, že se vloni v listopadu vloupal do pracovního stroje stojícího v právě čištěném rybníku v Líšťanech. Do kabiny nakladače vnikl oknem, odcizil 30 litrů nafty a teď mu hrozí trest odnětí svobody až na tři roky," podotkl.

Čtyři podvodníci

O podvodech v autodopravní firmě ze severoplzeňské Lozy jsme už psali začátkem ledna. Tehdy však policisté hovořili pouze o jednom řidiči, který podnik připravil o 2628 litrů nafty za 94 tisíc korun, jež odčerpal ze stojanu v areálu.

Od té doby se ovšem počet mužů zvýšil na čtyři. K 43letému řidiči přibyli tři kolegové ve věku 36, 41 a 62 let. „Nejmladší svému zaměstnavateli způsobil škodu ve výši 52 548, starší ve výši 108 679 a nejstarší ve výši 12 320 korun," uvedl Koželuh.

Policejní mluvčí říká, že krádežím pohonných hmot se předchází těžko, ale možnosti jsou. „Bránit se je složité. Řidičům lze doporučit hlavně to, aby nenechávali vozidla odstavená na odlehlých neosvětlených místech. Pokud automobily či stroje stojí v areálu, může je majitel monitorovat kamerami, čidly nebo fotopastmi, ale na druhou stranu zloději někdy kradou i je," řekl mluvčí.

Námi oslovení řidiči dávají mluvčímu za pravdu. „Existují různé věci, jako třeba ochranné koše. Ty nainstalujete do nádrže a pak už do ní nikdo hadici nestrčí. Jenže pokud chce opravdu krást, nádrž vám prorazí a škoda je ještě větší," tvrdí bezradně šofér Václav.