Uspěla totiž s dovoláním k Nejvyššímu soud (NS), a tak se případ vrací v úterý 9. července ke Krajskému soudu v Plzni. Ten by na základě připomínek NS mohl případ překvalifikovat na vraždu novorozeného dítěte matkou, kde je sazba mnohem nižší. Slovence by tak hrozilo maximálně osm let vězení.

Žena podle obžaloby v červnu 2017 porodila ve svém plzeňském bydlišti v koupelně chlapečka, jehož se snažila usmrtit tím, že proti jeho hlavičce působila hrubým násilím. Přistihla ji matka, jíž Jana F. řekla, aby novorozence, který jevil známky života, převezla do babyboxu. Žena tak učinila, dítě ale druhý den v nemocnici na následky vážných zranění zemřelo.

Jana F. od samého počátku trestního stíhání popírala, že by chtěla syna usmrtit. Přiznala, že tajila těhotenství, i že si dítě nepřála, neboť již jedno má, ale zabít ho prý nechtěla. Měla v úmyslu se ho zbavit tím, že ho předá jiné ženě, dá ho k adopci či do babyboxu. Krajský soud v Plzni ji ale vloni v dubnu odsoudil k 17 letům vězení a Vrchní soud v Praze následně verdikt potvrdil. Žena si však podala dovolání k NS a ten vrátil případ zpět do Plzně. Soudům nižší instance přitom vytkl, že důkazy zcela jednoznačně nesvědčí o tom, že žena dítě zavraždila. Soudy se podle něj nevypořádaly například s tím, že dítě mělo podvázanou pupeční šňůru. „Není vyloučen závěr, že obviněná se mohla nacházet ve stavu, v němž její vůle jednat v zájmu dítěte byla výrazně oslabena,“ upozornil ve svém usnesení NS. V tomto případě by ale byla změněna právní kvalifikace skutku Jany F. a ta by se tak dočkala nižšího trestu.