Muže potrestali za několikamilionový podvod. Zároveň rozhodli, že musí uhradit škodu 3,9 milionu korun. Jeho komplic, Vietnamec, který už sedí, uhradí půl milionu.

Kauza sahá do konce roku 2011. Řeřicha tehdy podle spisu v úmyslu vylákat peníze navedl muže vietnamské národnosti (48), aby si opatřil padělaný průkaz o povolení pobytu v ČR na jméno jiného skutečného Vietnamce a pod jeho jménem vystupoval jako majitel dvou nemovitostí a několika parcel v Chebu. Poté oslovil známého advokáta, který se obrátil na jistého Aleše Kamaráda z Prahy, jenž byl ochoten zajistit půjčku oproti nemovitostem. V advokátní kanceláři v Plzni pak Kamarád vyplatil Vietnamci v hotovosti 4,4 milionu korun, přičemž smlouva byla napsána na 6,8 milionu. Pro Kamaráda to měl být skvělý kšeft.

O případ se však zanedlouho začali zajímat kriminalisté. Vše prasklo, když skutečný majitel nemovitostí zjistil, že došlo k převodu jeho majetku, a podal trestní oznámení.

Řeřicha se snažil soudce přesvědčit, že pouze zprostředkovával půjčku a sám se stal obětí podvodu. „Ten Vietnamec mě sám oslovil a požádal o vyřízení půjčky na nějaký obchod, kdy by ručil svými nemovitostmi," hájil se.

Soudci mu ale neuvěřili. „Půjčka byla vylákána podvodně. Máme za prokázané, že obžalovaný se na skutku podílel," řekl předseda senátu Martin Kantor. „Čin byl dobře promyšlený, rafinovaný a sofistikovaný," doplnil.

Rozsudek zatím není pravomocný, státní zástupce i obžalovaný si ponechali lhůtu, ve které se k verdiktu vyjádří.