Co ale udělat pro to, aby ze sklepů nemizely drahé předměty? „Na začátku by si každý měl uvědomit, co je vhodné do sklepa uložit. Jízdní kola i jiné sportovní vybavení, či dokonce elektronika do kójí nepatří. Cenné věci by měly zůstat v bytě. V případě, že není jiná možnost než mít bicykl ve sklepě, měl by vlastník přemýšlet nad vhodným a hlavně dostačujícím zabezpečením. Klasická petlice a laťkové dveře nestačí. Je lepší je vyměnit za neprůhledné a celozavřené,” doporučuje plzeňská policejní mluvčí Martina Korandová.

Většinou pachatelé kradou věci ze sklepů panelových domů, proto by se všichni obyvatelé měli také domluvit na vhodných bezpečnostních dveřích a to jak vstupních do domu, tak dveřích, které vedou do společných prostor. „Vchodové dveře by se měly zamykat nejen v noci, ale i přes den. Pozor také na řádně zavřená okna přímo ve sklepech,” dodává Korandová.

Zloději nejčastěji berou věci, které jdou dobře zpeněžit, ale nepohrdnou ani alkoholem či jídlem. Plzeňští policisté na seznamy odcizených věcí nejčastěji zapisují jízdní kola, nářadí, rybářská vybavení a pneumatiky.

Jestliže už ke krádežím věcí ze sklepů dojde, je třeba vše oznámit policii. „Pokud zmizí dražší předměty, při pátrání po nich nám pomohou fotografie věcí a doklady, ve kterých jsou napsaná výrobní čísla, podle kterých by mohli strážci zákona věc vypátrat. Do příjezdu policistů byste také neměli na nic sahat,” radí Korandová.