„Ty svině, za své názory patříš postavit ke zdi, vyhodit z okna, nebo si dát psychologické testy na psychiatrii. Zasloužíš si být znásilněna a mučena alespoň deseti imigranty,“ napsala letos v lednu Petra L. přes sociální sítě političce. Učinila tak pod pseudonymem, nicméně pro policii nebylo těžké ji vypátrat.

Žena se při výslechu podle informací Deníku hájila tím, že byla rozrušená, neboť ji naštval článek na internetu, v němž předsedkyně sněmovny vyjadřovala nesouhlas s politikou maďarského předsedy vlády Orbána. Zareagovala spontánně a předsedkyni sněmovny napsala. Podle svých slov toho ale litovala. „Trápí mě, co jsem provedla. Jsem matka malého miminka, nejsem žádná násilnice,“ hájila se s tím, že není členkou žádné extremistické organizace a dosud nikdy nebyla trestána.

Trestní příkaz

Podle informací Deníku později ještě napsala Pekarové Adamové další dvě zprávy. V první ji vyzývala, aby u sebe ubytovala migranty, a ve druhé jí psala, že to zase může oznámit na policii. Nicméně tyto vzkazy nenaplnily skutkovou podstatu trestného činu, a tak byla souzena jen za první zprávu, která byla kvalifikována jako nebezpečné vyhrožování.

Klatovský soudce Petr Sperk ve věci rozhodl trestním příkazem, tedy bez nařízení hlavního líčení. Ženě uložil peněžitý trest ve výši čtyřiceti denních sazeb po 300 korunách, celkem tedy musí zaplatit 12 tisíc korun. „Obviněná je na mateřské dovolené s příjmem 10 tisíc korun. Čin doznala s tím, že ho napsala v rozrušení, jednání litovala a přislíbila, že poškozenou již nikdy kontaktovat nebude,“ řekl Deníku Sperk.

Verdikt dosud nenabyl právní moci. Odpor si mohou podat jak Petra L., tak státní zastupitelství. Pak by bylo nařízeno hlavní líčení a věc projednávána veřejně. Žalobce je ale s verdiktem spokojen. „Trestní příkaz odpovídá našemu návrhu na potrestání včetně návrhu trestu,“ potvrdila Deníku klatovská okresní státní zástupkyně Jiřina Vítovcová.

S výhrůžkami se setkávají politici, a to nejen ti vrcholní, poměrně často, ale aby záležitost doputovala až k soudu a dotyčný byl potrestán, příliš časté není.