Ten ale podle představitelů západočeských věznicích jejich zařízením rozhodně nehrozí. S kapacitními problémy však také bojují.

Přesně 1195 lidí registrovali v pondělí ráno ve věznici v Ostrově nad Ohří na Karlovarsku. Kapacita zařízení je přitom 923 lidí ve výkonu trestu i ve vazební věznici. „Dosud situaci řešíme přidáváním postelí a skříněk na nynější pokoje. Do neubytovacích částí věznice zatím zasahovat nemusíme,“ popsala současnou situaci Zdeňka Stöckbauerová, mluvčí věznice Ostrov.

Kapacita je nedostačující i v nejstarší české věznici v Plzni na Borech. Její mluvčí Jana Bartošová uvedla, že v prostorách pro výkon trestu se k pondělnímu dopoledni nacházelo 1185 odsouzených, což převyšuje kapacitu věznice o 17,6 procenta.

Problém je i v borské vazební věznici, která je součástí areálu. V té čeká na rozhodnutí soudu 169 obviněných, což je o 11,2 procenta více, než stanovují normy.

Podle Bartošové však neutěšenou situaci zvládají na Borech dobře a daří se jim dodržet i zákonné čtyři metry čtvereční pro každého vězně. „Lůžka jsme zatím přidávat nemuseli,“ nechala se slyšet mluvčí s tím, že odsouzení jsou na Borech umístěni v celách po dvou až šestnácti lidech v závislosti na druhu trestu.

Ve všech v žalářích České republiky je v současné době dvaadvacet tisíc osob. „Něco takového nepamatuji. Situace je velmi vážná,“ prohlásil Kula s tím, že v některých káznicích dosahuje přeplněnost až čtyřiceti procent.