Krajský soud v Plzni v úterý pokračoval v případu zpronevěry, ze které je obžalovanán čtyřicetiletý František Puchta z Přeštic, bývalý majitel hornolukavického autobazaru ´Auto–Puchta´.

Svědkyně, která v úterý před soudem vypovídala, uvedla, že se s Puchtou seznámila před čtyřmi roky. „Potřebovala jsem auto, chtěla jsem ho dovézt z Německa. Pan Puchta mi auto zprostředkoval a já byla spokojená. Pak jsem ale měla nehodu a auto bylo na odpis. Po předchozí dobré zkušenosti jsem se rozhodla obrátit se na pana Puchtu v Horní Lukavici znovu,“ sdělila u soudu podnikatelka. To byla chyba.

S Puchtou ujednali obchod a sešli se na benzině v Přešticích, kam žena dovezla 150 tisíc korun jako zálohu na své budoucí auto. „Přesný termín sice nepadl, ale domlouvali jsme se, že asi tak do měsíce bych auto měla mít. Pak se ale stalo to, že pan Puchta mi párkrát nezvedl telefon, a tak to trvalo od května až do září,“ vyprávěla žena.

V době, kdy měl prodejce aut u sebe zálohu, bazar zmizel z povrchu zemského. „Pan Puchta mi volal, ať se nedivím, že má vyklizený bazar. Že má ještě jeden v Losiné,“ doplnila podnikatelka. Již v té době se začala bát, že o své peníze přijde. Puchta jí dokonce volal, že se dostal do finanční tísně.

Na bazárníka podala trestní oznámení

Žena v jednací síni podotkla, že jako podnikatelka nemohla zůstat bez auta. Proto kontaktovala majitele konkurenčního bazaru Romana H. „Řekl mi, že se s panem Puchtou zná a že za ním zajede a domluví, ať tu zálohu, kterou jsem mu dala, vrátí,“ sdělila podnikatelka. V té chvíli už nechtěla mít s Puchtou nic společného a dovoz vozu si domluvila u Romana H. Ani jeden z nich nevěděl, že peníze zřejmě už nikdy neuvidí.

Roman H. oslovil Puchtu a čekal, až vrátí zálohu, aby mohl podnikatelce obstarat automobil. I když Puchta tvrdil, že částku vrátí, nestalo se tak dodnes. „Třikrát jsem v Německu zamluvil auto a nakonec jsem to musel vždy zrušit, protože ty peníze prostě byly pořád u Puchty,“ řekl soudu Roman H.

Letos v únoru došla podnikatelce trpělivost a na Puchtu podala trestní oznámení. Peníze chce totiž vrátit.

Puchta před soudem prohlásil, že trestní oznámení mu vyrazilo dech. „Byl jsem na tom, že jsme srovnaní,“ řekl. Podle něj má peníze v klíně právě Roman H. Puchta se s ním měl údajně domluvit, že mu dá jedno auto ze svého bazaru, které si on sám prodá. 150 tisíc korun (=záloha) si pak nechá a přebytek vrátí Puchtovi.

Roman H. však u soudu sdělil, že od Puchty žádné auto ´zdarma k prodeji´ nedostal.

Puchtu obžaloba viní z toho, že se ve svém bazaru 39krát dopustil zpronevěry. Poprvé už v listopadu 2004. Scénář byl vždy podobný. Jedno auto prodal dvěma nebo i třem lidem najednou.

O největší částku se měl Puchta obohatit v květnu 2007, kdy za 959 tisíc korun prodal vůz Volkwagen Touareg. Ke kupci se však auto nedostalo, protože nedlouho na to jej bazárník prodal dál za sedm set tisíc korun jinému zájemci. Celková škoda podle státní zástupkyně Ireny Kondrové přesahuje šest milionů korun.

Na začátku hlavního líčení Puchta řekl, že se dostal do finanční tísně. Přiznal, že způsob, jakým ji chtěl řešit, byla chyba. Pronesl, že rok 2007 pro něj znamenal doslova peklo.

Senát vynese rozsudek za týden. Obžalovanému hrozí až dvanáct let vězení.