Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Žalobce: podnikatel neprávem vystavil směnky na miliony

Plzeň - Firma, která má zaplatit směnky, o ničem nevěděla a nyní je v exekuci

16.3.2009
SDÍLEJ:

Antonín PodvalskýFoto: DENÍK/Miroslava Vejvodová

Až osm let vězení hrozí pětapadesátiletému Antonínovi Podvalskému z Chebu. Podle obžaloby vystavením směnky naložil s majetkem firmy nesprávným způsobem. V ní působil jako jednatel, a firmě tak způsobil několikamilionovou škodu. Případ začal ve středu projednávat Krajský soud v Plzni.

Podvalský působil v gastronomické firmě Švarc – Podvalský (dále jen Š&P). Dalším jednatelem byl, jak lze z názvu firmy odvodit, Jan Švarc, který u soudu proti Podvalskému vypovídal.

Jistila to bianco směnka

Podle obžaloby Podvalský vystavil 3. ledna 2005 směnku věřiteli Martinu Beníkovi na částku 8,3 milionu korun, a to za firmu Š&P. V té ovšem o transakci nikdo nic nevěděl. Firma měla splatit směnku do 28. února 2007. V lednu 2006 se obžalovaný s Beníkem navíc dohodl na tom, že celá suma bude zaplacena v pěti splátkách, a pokud se tak nestane, zaplatí firma Š&P pokutu ve výši milion korun plus 0,25 procenta denně z dlužné částky. Dohodu stvrdil tím, že za společnost Š&P vystavil Beníkovi ještě bianco směnku, tedy takovou, která postrádá vyplněnou částku a datum splatnosti.

Jak už bylo výše řečeno, kromě Podvalského ve firmě o žádných směnkách nikdo nic nevěděl. Společnost tudíž nic nezaplatila, a když už bylo po době splatnosti, firmě najednou vyrostl další dluh – ke 20. 3. 2008 7,9 milionu korun – částka z bianco směnky.

Nejenže Podvalský podle soudního spisu neinformoval svého společníka Švarce o vystavení směnky na 8,3 milionu korun pod hlavičkou firmy Š&P, nezaložil ani žádný doklad o transakci do účetnictví a v neposlední řadě tak znemožnil, aby firma dluh zaplatila.

Přišel exekutor

Společnosti vznikl dluh přesahující dohromady šestnáct milionů korun a Švarc se o něm dozvěděl až od exekutora.

„V květnu 2007 přišel do firmy člověk, který se prokázal jako správce podniku, tak jsem se začal pídit, co celá ta věc znamená. Zjistil jsem, že se jedná o dvě směnky, o kterých jsem nic nevěděl. Ještě do dnešního dne moc nevím. Člověk si to tak skládá,“ řekl v pondělí před soudem Jan Švarc. V jednací síni zaznělo, že do firmy Š&P vložili po roce 1996 oba podnikatelé peníze na vystavění sídla společnosti s tím, že si je pak budou postupně vybírat zpět.

„Závazek pana Podvalského ale rozhodně nebyl 8,3 milionu korun,“ uvažoval nahlas před soudním senátem Švarc a snažil se zjistit, proč vlastně jeho kolega směnky vystavil.

Je to lichva

„On podepsal doslova lichvářský závazek, který tu částku zdvojnásobil. Jeho cílem bylo co nejvíce poškodit společnost,“ řekl Švarc. Pohledávka ze směnek podle něj zhruba koresponduje s majetkem firmy a celou by ji mohla položit.

Švarc rovněž před soudem naznačil jisté propojení syna obžalovaného a firmy, která směnky vlastní.

„V průběhu vyšetřování jsem usoudil, že za vším stojí syn pana Podvalského,“ dodal podnikatel s tím, že lidé, kteří v oné firmě figurují, jsou údajně spolužáci Podvalského mladšího.

Firma žije z nájmu

Nad firmou Š&P se nyní stále houpe Damoklův meč v podobě exekuce. „Lidé, kteří s námi chtějí obchodovat, si zjistí, že společnost je v exekuci, a z obchodu sejde. Dnes máme jen drobné příjmy, většinu z nich tvoří nájem z našich budov,“ pronesl Švarc.

Antonín Podvalský se k celé věci odmítl vyjádřit. Jednání pokračuje v dalších dnech.

Autor: Miroslava Vejvodová

16.3.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záchranářům v Manětíně slouží od úterý moderní výjezdová základna. Z nevyhovujících stísněných prostor v centru města se přestěhovali do novostavby v těsném sousedství hasičské zbrojnice. Pozemek darovalo město, 4,4 milionu Kč Plzeňský kraj.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Viktorie v Lucernu.
12

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Plzeň – Smrk ztepilý upravený na 13-14metrovou výšku bude letos ozdobou vánoční Plzně.

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Plzeň - Fakultní nemocnice přichází s novým projektem pro malé pacienty. 

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení