Verdikt není pravomocný. Státní zástupkyně, která žádala pro Šampalíka vězení, si ponechala lhůtu na odvolání.

Neštěstí se stalo 18. června 2017 před 4. hodinou ranní. Chirurg nezvládl mezi Jarovem a Zhůří svůj vůz Citroën Xantia, dostal smyk a narazil do betonové propusti. Jeden z pasažérů, 32letý muž z jižního Plzeňska, zahynul, Šampalík a druhý spolucestující (33) vyvázli se zraněními. Šampalíkovi byly v krvi naměřeny bezmála dvě promile alkoholu.

V předvečer osudové nehody byli všichni tři aktéři na hasičských závodech v Žinkovech. Po nich následovala vesnická zábava, kde všichni tři popili a okolo druhé hodiny ranní se vydali na cestu. „Přestal jsem pít už v jednu ráno. Kamarádi se neměli jak dostat domů, tak jsem se rozhodl je odvézt domů,“ uvedl již dříve u soudu Šampalík. Postavil se za něj i spolujezdec, který vyvázl z nehody se zraněními. „Václavovi nic nezazlívám, byla to vina nás všech. Nevím, co nás to napadlo, lézt do auta opilí. Nikdy předtím jsme nic takového neudělali,“ uvedl muž.

Ilustrační foto.
Oslavy příchodu nového roku nebyly bez úrazů

V říjnu 2018 potrestal Okresní soud Plzeň – jih Šampalíka třicetiměsíčním trestem, který mu podmíněně odložil na zkušební dobu 40 měsíců, a zákazem řízení na tři roky. Státní zástupkyně se ale odvolala a Krajský soud v Plzni předloni v prosinci vrátil případ zpět k okresnímu soudu Plzeň – jih. Při doplnění dokazování se řešila zejména spoluvina cestujících. Ti neměli bezpečnostní pásy, což podle znalkyně z oboru zdravotnictví sehrálo klíčovou roli. „Kdyby byl muž na zadním sedadle připoután a měl dobře nastavenou opěrku hlavy, tak by ke smrtelnému zranění s největší pravděpodobností nedošlo,“ uvedla.

Státní zástupkyně nicméně i nadále trvala v závěrečné řeči na nepodmíněném trestu, naopak Šampalík žádal o shovívavost, i vzhledem k tomu, že se vloni oženil a vychovává malou dcerku a také vzhledem k profesnímu postupu. „Je mi to upřímně líto, každý den na to myslím, hlavně na svého velkého kamaráda Milana, který utrpěl ztrátu nejvyšší,“ řekl lékař s tím, že se za svůj čin stydí a přijme každý rozsudek.

Soudkyně Martina Soudková vynesla téměř totožný trest jako napoprvé. Šampalíka odsoudila ke třiceti měsícům, které mu podmíněně odložila na zkušební dobu 35 měsíců, což je o pět měsíců méně než v prvním případě. Zároveň mu uložila tříletý zákaz řízení. Verdikt není pravomocný.