Orbánovi přitom původně hrozilo až osmnáct let vězení, neboť čelil obžalobě z pokusu vraždy. Soudci však jeho jednání překvalifikovali na těžké ublížení na zdraví, kde je sazba od tří do deseti let odnětí svobody.

„Skutek, kterého se obžalovaný dopustil, podle nás nenese znaky tak závažného trestného činu, jako je právě vražda," zdůvodnil předseda senátu Martin Kantor.

Soud též rozhodl o tom, že cizinec bude na deset let vyhoštěn z Česka.

Rozhodnutí zatím není pravomocné. Orbán se po poradě se svým obhájcem sice vzdal práva na odvolání, poslední slovo však bude mít státní zástupkyně, která se k rozsudku teprve vyjádří ve stanovené lhůtě.

Soudci při svém rozhodování vycházeli z výpovědi obžalovaného a ze stručného vyjádření poškozeného Zoltána J. na policii. Cizince, který se dnes nachází na Ukrajině, se totiž nepodařilo předvolat k soudu.

Zoltán J. loni na policii uvedl, že Orbán jej napadl bez příčiny. Obžalovaný to ale před soudem popřel a tvrdil, že nejprve byl napaden on.

Podle soudu to nelze zcela vyloučit. „Obžalovaný měl na hlavě podlitiny, které podle znalce svědčí o tom, že mohl být napaden," uvedl Kantor. Zdůraznil též, že oba aktéři celého činu byli v té době pod vlivem alkoholu.

Poranění, které Orbán spolubydlícímu způsobil, naštěstí nebyla vážná. Další polehčující okolností bylo, že obžalovaný doposud nebyl trestán.