Za úmyslné ublížení na zdraví s následkem smrti stanula ve středu před Krajským soudem v Plzni devětašedesátiletá chůva z Chebu.

V březnu roku 2019 měla odkopnout jedno z dětí, které hlídala, když ji tahalo za nohu. Devatenáctiměsíční vietnamský chlapec za několik dní v nemocnici zemřel na následky pádu, který mu způsobil rozsáhlé poškození mozku. Ženě hrozí 5 let za mřížemi.

Státní zástupkyně uvedla, že seniorka o zranění neinformovala rodiče a záchranku zavolala až na popud otce. „Úmrtí se mohlo odvrátit včasným poskytnutím lékařské péče,“ konstatovala.

„Cítím se nevinná. V životě bych mu neublížila. Že je zraněný, jsem se dozvěděla až v 11 večer od policie. Velký trest je pro mě jen pomyšlení, že dítě zemřelo, a že se nemohu stýkat s dětmi, které jsem vychovávala. Dýchala bych pro ně,“ řekla u soudu.

Osudný den, 10. března, hlídala Hana Rettová ve svém bytě celkem pět dětí, od osmiměsíční holčičky až po desetiletého chlapce.

Devatenáctiměsíční chlapec podle slov obžalované strašně vyváděl. „Když jeho maminka odešla, vztekal se, bouchal na dveře a chtěl za ní. Pak chodil za mnou a tahal mě za nohy a za ruce,“ popsala obžalovaná.

Chlapec si podle ní nikdy nechtěl hrát, nepil, nejedl a nechtěl spát. V osudný den se rozhodla, že už ho hlídat nebude. Batole pak vysypalo jídlo na zem. Žena u soudu řekla, že sprostě nadávala, násilí ale nepoužila. „Když jsme s ostatními dětmi seděli, slyšela jsem z předsíně ránu, jako by spadl na zadek. To se pak stalo ještě v kuchyni,“ uvedla chůva.

Pak se prý dítě snažila ukonejšit a vzala jej do náručí. Chlapec se ale bránil. „Když mě zase začal tahat za nohu, kopla jsem ho, že upadl na zadek. Nebylo to ale velkou silou,“ pokračovala Rettová.

Batole se pak zklidnilo a chůva jej uložila do postele. „Nekřičel a nevztekal se. Normálně dýchal. Když si pro něj přišel otec, šla jsem chlapce vzbudit, ale nereagoval. Vzala jsem si tedy telefon, abych zavolala pomoc,“ vypověděla.

Chůva sdělila, že jedno z dětí kašlalo, a přivolaný lékař jí pověděl, že se chlapec mohl nakazit a má virózu. „Vůbec mě v tu chvíli nenapadlo, že mohl být zraněný,“ dodala.

Soud bude pokračovat v následujících dnech výslechem znalců.