Neštěstí se stalo v srpnu 2019 na příměstském táboře v rokycanské lokalitě Bílá halda při chemickém pokusu. Při něm podle obžaloby pochybily vedoucí Skočilová se Skořenou. „Obžalované se domluvily, že na pěti stanovištích zopakují chemický jev s názvem faraonův had. První pokus byl neúspěšný a opakoval se v nedostatečném časovém odstupu. Při dolévání lihu do ohniště došlo k prudkému vzplanutí par, což mělo za následek popálení tří dětí v těsné blízkosti,“ uvedla státní zástupkyně Ivana Dragunová.

Ženy podle ní nezabezpečily prostor tak, aby svěřenci přihlíželi z bezpečné vzdálenosti. Popáleny byly dvě dívky a jeden chlapec. Nejhůře dopadla tehdy šestiletá Natálka. Utrpěla hluboké popáleniny 3. stupně na více než čtyřiceti procentech těla. Dívenka byla letecky transportována do pražské nemocnice Královské Vinohrady na specializovanou kliniku. Za sebou už má přes dvacet náročných operací a další zákroky ji čekají. Učila se znovu chodit i jíst, jenže kromě zdravotních komplikací se u ní objevují psychické problémy a emoční výkyvy. „Pohled na potomka, ze kterého vede patnáct různých hadiček, napojených na obří aparát kontrolující a zajišťující životní funkce, to nechce zažít žádný rodič,“ řekla v minulosti Deníku Natálčina maminka.

Protest proti GigaFactory
Stovky lidí z celé ČR protestovaly proti zvažovanému rušení letiště

Letos v červenci vynesl ve věci rozsudek Okresní soud Rokycany. Soudce Ivo Hruška vyměřil Martině Skočilové dvouletý trest podmíněně odložený na 3,5 roku a tříletý zákaz pořádání obdobných projektů. Lucie Skořená vyfasovala osmnáct měsíců s dvouletou podmínkou a rovněž jí byl uložen zákaz organizovat tábory pro mládež, a to po dva roky.

Odvolala se ale státní zástupkyně, obžalovaná a poškození. Případem se tak nyní zabýval Krajský soud Plzeň, který oba verdikty zrušil. Případ Skořené vrátil do Rokycan k novému projednání a rozhodnutí a ve věci Skočilové rozhodl nově. „Soud obžalovanou uznal vinnou ze spáchání přečinu ublížení na zdraví z nedbalosti a přečinu těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti. Byl jí uložen úhrnný trest odnětí svobody v trvání dvou let, jehož výkon byl podmíněně odložen na zkušební dobu v trvání tří let. Obžalované byla uložena povinnost, aby podle svých sil uhradila škodu způsobenou trestným činem. Dále jí byla uložena povinnost uhradit na náhradě škody a nemajetkové újmy částku v celkové výši 4 456 025 Kč. Poškození byli se zbytkem svých nároků na náhradu škody odkázáni na řízení ve věcech občanskoprávních,“ informovala Deník mluvčí soudu Jana Rubášová.