Teď už se z toho nevykroutí. Uprchlý vězeň Tibor Seman (40) ze Sokolovska, který při dramatické honičce s policií úmyslně narazil do vozu hlídky, stráví za pokus vraždy za mřížemi 17,5 roku. Muž, který čin spáchal pod vlivem drog a s prostitutkou po boku, neuspěl se svým dovoláním u Nejvyššího soudu. Platí tak rozsudek Krajského soudu v Plzni, jenž později potvrdil i Vrchní soud v Praze.

Seman v srpnu 2020, kdy byl ve výkonu trestu, utekl z nestřeženého pracoviště v Přečaplech na Chomutovsku. Ukradl auto a naložil do něj ženu lehčích mravů. Řídil pod vlivem drog, jež si na svobodě obstaral. V Aši ale zaregistrovala vůz policejní hlídka, která se ho pokusila zastavit. Řidič na výzvy nereagoval a ujížděl vysokou rychlostí. Když ho policejní auto dojelo a jeden z mužů zákona mu pohrozil střelnou zbraní, Seman svým vozem prudce narazil do policejního vozidla. Jen díky bravurnímu manévru policejního řidiče nedošlo k tragédii.

Petr Kuba (vpravo) u Krajského soudu v Plzni.
Sliboval obrovské výnosy. Z lidí vytahal miliony, soudí ho pro podvod

„Následně jeden z policistů využil svých oprávnění, a aby nebezpečně ujíždějící vůz zastavil, vystřelil ze služební zbraně na jeho zadní pneumatiku. Ani to řidiče nezastavilo, proto se řidič policejního vozu rozhodl využít donucovacího prostředku k násilnému zastavení automobilu s pomocí ochranného rámu,“ popsal tehdy dramatické zadržení Semana policejní mluvčí Jakub Kopřiva s tím, že po tzv. PIT manévru už se prchajícího vězně podařilo zadržet. Test na přítomnost návykových látek ukázal, že je pod vlivem amfetaminu.

Krajskému soudu v Plzni Seman tvrdil, že z věznice utekl kvůli tomu, aby řešil problémy své dcery. Jenže za tou nejel. Ve skutečnosti to vzal přes Německo, aplikoval si pervitin a do auta naložil prostitutku. Soudu také řekl, že když na ně policisté namířili zbraň, měl strach o spolujezdkyni, lekl se pistole a nechtěně trhl volantem.

Senát KS jeho verzi o nešťastné náhodě ale neuvěřil a odsoudil ho za pokus vraždy, neboť mu muselo být jasné, že při nárazu ve zhruba stočtyřicetikilometrové rychlosti může způsobit tragédii. Soud Semana poslal za mříže na 17,5 roku. Obžalovaný se odvolal k Vrchnímu soudu v Praze, ale ani tam nenalezl pochopení. „Odvolací senát Vrchního soudu v odvolání obžalovaného jako nedůvodné zamítl,“ řekla Deníku mluvčí VS Kateřina Kolářová.

Patrik Györgyfi u Krajského soudu v Plzni před propuštěním z vazby.
Najížděl autem do lidí, vězení unikal. Teď mu hrozí, že za mřížemi skončí

Seman zkusil ještě dovolání k Nejvyššímu soudu, ale ani v tomto případě neuspěl. „Nejvyšší soud v neveřejném zasedání dovolání odsouzeného odmítl,“ potvrdila aktuální verdikt mluvčí KS Plzeň Jana Rubášová. Teď již Semanovi zbývá jediná možnost – ústavní stížnost. Aby uspěl, musela ale být porušena jeho základní lidská práva.