Benzin a naftu zřejmě za stamiliony korun odčerpal zlodějský gang  z navrtaného produktovodu v Kralovicích na severním Plzeňsku v neužívaném areálu společnosti Zemědělské zásobování. Bezpečnostní expert státního podniku Čepro případ označil za nejdokonalejší způsob krádeže pohonných hmot z potrubí, jaký se podařilo v ČR odhalit. Policisté v polovině letošního května chytili přímo na místě tři rusky mluvící muže, ale jednomu se krátce po zatčení podařilo utéci, na druhého se kriminalistům nepodařilo opatřit dostatek důkazů, že se na krádeži podílel. K soudu se tak dostal jen jeden z nich, čtyřiapadesátiletý Lotyš Olegs Pogorelovs.

„Vinu přiznal  a se žalobcem se dohodl na trestu sedmiletého vyhoštění  z ČR a uhrazení doložené škody. Republiku už opustil,“ uvedla soudkyně Okresního soudu Plzeň – sever Iveta Zítková, která minulý týden dohodu potvrdila. Čepro podle ní požadovalo zhruba čtvrt milionu korun za ekologickou likvidaci černé přípojky, kterou pohonné hmoty odtékaly. Na místě totiž zůstal kontejner plný pohonných hmot a firma jej dostala zpět. „Jak dlouho pohonné hmoty odčerpávali, nelze určit. Důkazy jsou pouze na jeden kontejner,“ konstatovala soudkyně.

Zloději to měli takzvaně vymakané, brali si jen tolik, aby tlak v potrubí neklesl pod hranici běžných provozních odchylek a kontrolní zařízení tak nesignalizovala nadměrný únik pohonných hmot . Nikdo si proto ničeho nevšiml. Případ pomohl odhalit muž, který v lokalitě náhodně venčil psa a na podivný ruch upozornil policii.

Plzeň - znovuotevřená Měšťanská beseda
Beseda otevřela kavárnu. Můžete v ní i poobědvat