Bývalá kurátorka Západočeského muzea v Plzni Tamara H. (50) a vrátný Jan D. (67), kteří stanuli před soudem kvůli krádeži vzácných historických tisků z muzejních sbírek, nakonec vyváznou bez viny. Krajský soud v Plzni totiž včera rozhodl o zastavení trestního stíhání této dvojice. Důvod? Krádež je totiž promlčená.

Jmenovaní stanuli před soudem kvůli krádeži několika desítek historických tisků, které pocházely z období 16. až 18. století. Knihy zmizely z depozitáře muzea v letech 2009 až 2010. Podle spisu je z muzea odnášela Tamara H., Jan D. jí pomáhal.

Nižší škoda i sazba

Čin byl kvalifikován jako krádež a kvůli škodě přesahující půl milionu korun obžalovaným původně hrozilo až pět let vězení. Podle soudu se však nepodařilo prokázat, že by obžalovaní odcizili tolik výtisků, kolik jim obžaloba kladla za vinu. Tím pádem klesla také způsobená škoda a snížila se trestní sazba. Dvojici nově hrozily maximálně dva roky vězení, což mělo vliv i na délku promlčecí lhůty. A ta je u trestných činů, kdy je horní sazba „jen“ dva roky vězení, dlouhá tři roky.

Nehoda Pendolina a BMW u Pňovan
FOTO: Na Plzeňsku bouralo Pendolino, do cesty mu vjelo auto

Dvojici byly prokázány krádeže do roku 2010, i když obžaloba jmenuje i další v následujících dvou letech. „Trestná činnost však nebyla prokázána až do roku 2012,“ řekl soudce Marcel Žán. Když bylo tedy v roce 2014 zahájeno trestní stíhání, bylo to podle rozhodnutí soudu už rok po uplynutí promlčecí lhůty.

Když probíhalo hlavní líčení před Okresním soudem Plzeň-město, obžalovaní z něj před rokem a půl vyvázli s podmíněnými tresty a nutností nahradit škodu. To již dnes neplatí. Dvojice tak nakonec z případu vyšla bez poskvrny a se vztyčenou hlavou.

Na krádeže v muzeu se přišlo v roce 2012. V muzeu totiž provedli inventuru, která prokázala, že v depozitáři chybí kolem dvou set knih z 16. až 18. století. Kriminalisté kladli dvojici za vinu krádež kolem sedmi desítek tisků, obžalovaní však přiznali odcizení třiceti kousků. S knihami pak jezdili do antikvariátu v Praze, kde je prodávali.

Nové rozhodnutí soudu je již pravomocné.

Návštěva ražby severního tubusu budoucího železničního tunelu.
OBRAZEM: Viktorie už je pod Bukovcem