Šestadvacetiletý lupič z Horní Břízy se ke všem sedmi přepadením pošt na Plzeňsku přiznal. Nápad přepadat pošty prý vznikl náhodou. „Seděl jsem s kamarády a v televizi byl zrovna podobný případ. Řekl jsem si, že lidé tak mohou přijít jednoduše k penězům,“ vypověděl Adamovič, který prý uloupené finance používal na placení dluhů. Muž má na sebe dokonce i dvě exekuce.

„Soud vzal v potaz doznání obžalovaného. K dispozici jsme měli i kamerové záznamy z přepadených poboček. Velmi významně pomohly také důkazy, které kriminalisté zajistili. Jednalo se o pachové stopy a daktyloskopické otisky,“ vysvětlil Jan Špeta, předseda senátu Krajského soudu v Plzni.

Mladík si při sedmi přepadeních od listopadu do března odnesl z poboček České pošty téměř dvě stě tisíc korun. Scénář byl vždy stejný, poštu si vytypoval, přijel k místu půjčeným osobním vozem. Patnáct minut vyčkával před objektem a čekal na nejlepší příležitost. Když si byl jistý, že uvnitř není žádný zákazník, nasadil si kapuci na hlavu a s maketou pistole v ruce vešel dovnitř. U přepážky pak podle svých slov pracovnici vždy slušně požádal o vydání peněz. Nesetkal se s žádným odporem a pokaždé odešel s částkou v rozmezí od třinácti do 45 tisíc korun. Zatímco peníze utrácel, přepadené ženy se mnohdy léčily na psychiatrii.

„Některé z úřednic utrpěly posttraumatickou stresovou poruchu, která je omezovala v běžném životě. Protože jejich neschopnost přetrvávala i více než šest týdnů, jedná se o těžkou újmu na zdraví,“ řekl Špeta.

Soudní znalci navíc u některých z poškozených nevyloučili, že tato psychická porucha bude mít trvalé následky.

Adamovičovi, který podle svých slov začal pošty přepadat proto, aby mohl splácet statisícové dluhy, hrozilo původně až 12 let za mřížemi. Senát nakonec po poradě mladíkovi vyměřil osmiletý trest a pro jeho výkon stanovil nápravné zařízení s ostrahou. „Přihlédli jsme k polehčujícím okolnostem. Především k tomu, že se obžalovaný doznal a opravdu velmi dobře spolupracoval s orgány činnými v trestním řízení. Také jeho lítost považuje soud za upřímnou. Svědkyním zaslal omluvné dopisy,“ uvedl soudce s tím, že mladému lupiči naopak přitížilo, že čin spáchal s rozmyslem. Pošty si pečlivě vybíral, vše plánoval, maskoval se. Navíc si také půjčoval různé vozy, se kterými se na místo činu dopravoval. Špeta neopomněl připomenout také fakt, že obžalovaný byl za majetkovou trestnou činnost už v minulosti odsouzen.

Adamovič se po poradě s obhájcem proti rozsudku na místě odvolal. Státní zástupkyně si ponechala lhůtu na rozmyšlenou. Rozsudek tak není pravomocný a věcí se bude zabývat Vrchní soud v Praze.

Kde fantom loupil

1. Pošta v Líšťanech 22 000 Kč
2. Plzeň, Sušická ulice 31 000 Kč
3. Šťáhlavy 44 600 Kč
4. Spálené Poříčí 42 000 Kč
5. Ledce 17 800 Kč
6. Dolní Bělá 27 400 Kč
7. Plzeň, Sušická ulice 13 100 Kč
Po posledním přepadení zadželi policisté Jiřího Adamoviče jen několik ulic od místa činu.