Na svoji družku zaútočil Plzeňan Vlastimil H. nožem s čepelí dlouhou 19,5 centimetru v srpnu 2020 v jejich společném bytě v Plzni na Světovaru. Krajský soud v Plzni ve čtvrtek muži vyměřil trest odnětí svobody v délce 8,5 roku ve věznici s ostrahou. Vlastimilovi H. přitom za pokus o vraždu hrozilo až 18 let za mřížemi.

„Útokem na poškozenou jí byla jednoznačně způsobena těžká újma na zdraví. Poškozená navíc mohla v důsledku napadení zemřít,“ uvedl předseda senátu. Napadení přítelem stihla žena ještě před omdlením telefonicky nahlásit záchranné službě, která ji okamžitě převezla do nemocnice. „Soud v rámci rozhodování zohlednil fakt, že nešlo o řízený útok a plánovaný čin. Obžalovaný stál osudného dne u kuchyňské linky s nožem a poškozená k němu sama přišla a položila mu ruku na rameno. Polehčující okolností také je, že muž nebyl v minulosti nikdy trestaný,“ okomentoval dále předseda senátu verdikt soudu. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůty pro odvolání.

Ilustrační foto
VIDEO: Schoval si notebook do kraťasů a pod mikinu a odnesl ho bez placení

Vlastimil H. se u soudu celou dobu hájil tím, že šlo pouze o nešťastnou shodu náhod. „Byla to jen nešťastná náhoda, ona mi na nůž upadla. Je mi upřímně líto, že jsem způsobil bodné zranění ženě, která mě udělala šťastným a kterou stále miluji,“ řekl Vlastimil H., jenž se v minulosti léčil s depresemi na psychiatrii. Předepsané léky však poslední tři měsíce před útokem odmítal brát.

Na základě výpovědi znalkyň prostřednictvím videokonference však muž žádnou duševní poruchou netrpí. "Obžalovaný nikdy netrpěl psychotickými stavy, tedy bludy a halucinacemi," uvedla znalkyně. "Muž byl žárlivý a družku podezíral z nevěry. Netrpí však těžkými depresemi. Jednal v žárlivosti. V době spáchání činu věděl, co dělá," řekla dále znalkyně.

Petr H. u Krajského soudu v Plzni.
Na lavičce souložil se čtrnáctiletou, která otěhotněla. Dostal podmínku

S Vlastimilem H. chodila poškozená téměř sedm let. „Vlasta byl žárlivý. Podezíral mě, že mám ještě dalšího muže. Jeho chování se zhoršovalo, když nebral léky,“ uvedla. „Ten den jsem jela hlídat vnučku. Když jsem se k večeru vrátila domů, Vlasta se mnou vůbec nemluvil. Koukal na mě divně a pořád si mě prohlížel. V kuchyni ležel na lince velký kuchyňský nůž. Ptala jsem se ho, jestli chce, abych mu ukrojila buchtu, ale nekomunikoval. Pak mi zavolal jeho syn, že mu táta píše zvláštní smsky, a že se o něj bojí. Zatelefonovala jsem proto na záchrannou službu. Vlasta stál ke mně zády. Pak se na mě otočil, myslela jsem si, že mě objímá. Najednou mě bodnul. Dodnes z toho nemůžu spát. Zhubla jsem od té doby 16 kilo. Chodím k psycholožce a k psychiatrovi, kteří mi pomáhají,“ dodala žena.