Hořký návrat z letní dovolené si prožil 40letý Plzeňan. Po příjezdu domů zjistil, že v jeho bytě na Slovanech řádil zloděj. „Rozrazil vstupní dveře a prohledal celý byt. Zalíbily se mu historické mince z první republiky, hračky, zapalovač, společenské boty, parfémy, golfové hole a cyklistická helma. Pachatel si tak odnesl věci za více než 23 tisíc korun,“ vypočetla policejní mluvčí Martina Hábrová.

Zloději v červenci 'vybílili' i rodinný domek v Plzni na Valše. Pachatel násilím otevřel okno v suterénu. Z domu si odnesl notebook, tři mobilní telefony, dva fotoaparáty a 45 tisíc korun v hotovosti. Způsobil škodu ve výši 68 tisíc korun.

Přestože chmatáci v Plzni každoročně v době dovolených vykradou několik bytů i rodinných domků, někteří lidé stále nedodržují ani základní doporučení pro zajištění svých příbytků.

„Během roku lze pozorovat dvě vlny, kdy vzrůstá počet vykradených objektů a tedy i počet těchto pojistných událostí. První je v zimě, kdy se zloději soustředí na chaty a chalupy, a pak léto, kdy naopak navštěvují opuštěné rodinné domy a byty,“ uvedl mluvčí České pojišťovny Václav Bálek. Pro snazší vyřizování pojistných událostí doporučují pojišťovny, aby si lidé vyfotografovali dražší kusy nábytku, elektroniku nebo různé sběratelské předměty jako například obrazy. U výrobků je také dobré poznamenat si a uschovat na bezpečném místě jejich výrobní čísla, s jejichž pomocí se předměty snadněji identifikují.

Zloděje mohou zastavit různé elektronické alarmy či bezpečnostní zámky. Zatímco o první skupinu ochrany domů a bytů je podle Josefa Trošky ze společnosti Delta Plzeň zájem celoročně, o bezpečnostní zámky lidé před dovolenými nijak zvlášť nestojí. „Na bezpečnostní zámky jsme měli dokonce nedávno slevovou akci s prezentací. Velmi nás ale překvapilo, že na nabídku nikdo nezareagoval,“ říká Josef Maruš z firmy JM servis.

Odborníci na zabezpečení objektů se shodují na tom, že je dobré různé druhy kombinovat. Vhodné jsou bezpečnostní dveře, zámky či elektronické systémy, které majitele sms zprávou upozorní na to, že v domě se něco děje. Čím dokonalejší je takové zařízení, tím víc za něj samozřejmě zaplatíte. Rádiový systém do bytu pořídíte za zhruba 15 až 20 tisíc korun.