Bývalé družce i jejím blízkým vyhrožoval opakovaně vyvražděním. Michala J. jednou dokonce policie zadržela ve chvíli, kdy byl vyzbrojen mačetou, sekerou, páskou, pouty a dalšími věcmi. Přiznal, že to má kvůli „řešení“ konfliktu o děti. Vše vyvrcholilo tím, že zapálil objekt patřící ženinu otci a poté se šel oběsit. Policisté ho ale našli včas, odřízli ho a byl letecky převezen do nemocnice, kde ho zachránili.

Michal J., jehož jméno ani tvář nelze zveřejnit kvůli ochraně dětí, měl v minulosti stejně jako jeho dnes již bývalá družka problémy se zákonem. Na jaře 2016 dostal souhrnný trest 26 měsíců nepodmíněně. Z vězení byl propuštěn na podmínku. A pak si spolu pořídili dvě děti. Ale na konci roku 2021 a se rozešli a soud svěřil potomky do péče matky a upravil otcův styk s nimi. Jenže podle Michala J. mu matka nepředávala děti tak, jak měla, a situace se začala hrotit. První vážný incident se odehrál vloni v září, kdy poté, co mu přivezla syna, k ní nasedl do auta, vyhrožoval jí zlomením vazu a nutil ji jet, kam požaduje. Po zastavení na křižovatce se zachránila útěkem z auta. Pak jí začal vyhrožovat prostřednictvím SMS zpráv. Sprostě ji urážel a psal výhrůžky typu „Proč chcete, abych vraždil?“, „Proč chcete, abych vás zabil?" Hrozil, že pokud mu děti nedá, vyrazí se sekerou a neví, jak to dopadne, že bude útočit do doby, dokud ho nezastřelí. Že přijde s motorovkou, se sekerou, že vše rozmlátí. Když byl zadržen, skutečně měl u sebe sekeru, mačetu, sekáč či pouta, přičemž uvedl, že to má u sebe proto, že mu expartnerka nedává děti. Po noci v cele byl propuštěn, slíbil, že se vším přestane, ale v útocích nepolevil. Ženě dvakrát za sebou vzal auto a jezdil s ním, ač má soudní zákaz. Nejhorší útok přišel 23. října, kdy otci bývalé družky zapálil vybavenou dílnu, v níž byla dvě auta. Ta sice stačili vyvézt, i tak ale oheň způsobil škodu přesahující 820 tisíc korun. Pak se Michal J. neúspěšně pokusil o sebevraždu. Z nemocnice putoval do věznice, neboť byl vzat do vazby.

Esmat Shirzad u Krajského soudu v Plzni
Dali mi něco do pití, tvrdí migrant obžalovaný z pokusu dvou vražd a znásilnění

Soudu řekl, že když žena přestala dodržovat dohody o předávání dětí, nedokázal se s tím vyrovnat. „Přestal jsem spát, začal jsem mít úzkosti, stavy deprese. Měl jsem pocit, že mi děti, které mám strašně rád, bere. Dnes bych to řešil jinak, právní cestou. Všeho lituji, za své činy se omlouvám,“ pronesl muž, který u soudu prohlásil vinu.

Soudce Jan Švígler tehdy obžalovaného poslal do věznice na osm měsíců a uložil mu dvouletý zákaz řízení. „Zoufalý člověk dělá zoufalé věci,“ okomentoval Švígler a dodal: „Nepodmíněný trest je na místě, ale ne tak vysoký, jak navrhovala státní zástupkyně.“ Neprospělo by to podle něj nikomu, především dětem. Obžalovaný, kterému se trest zdál vysoký, se odvolal. Udělala to i státní zástupkyně, podle níž je naopak nízký. A Krajský soud v Plzni jí dal za pravdu. „Soud zrušil rozsudek Okresního soudu v Domažlicích ve výroku o trestu a náhradě škody ve vztahu k poškozenému a znovu rozhodl tak, že obžalovanému uložil úhrnný trest odnětí svobody v trvání 15 měsíců se zařazením do věznice s ostrahou a trest zákazu činnosti spočívající v zákazu řízení motorových vozidel na dobu dva a půl roku. Obžalovanému byla uložena povinnost uhradit poškozenému škodu ve výši 763 660 korun,“ informovala mluvčí Krajského soudu Plzeň Jana Rubášová.