Když osmnáctiletá Terezka neopětovala jeho lásku, rozhodl se stejně starý Daniel Miarko, že ji zavraždí. Odjel za ní do Zdemyslic a nožem jí zasadil čtyři bodné rány do hrudníku. Následně jí podřízl krk. Po činu ještě o vraždě informoval na sociálních sítích. Napsal, že je dívka mrtvá a že doufá, že ji to bolelo. Ke zprávě přidal ještě usměvavého smajlíka. Hrozí mu až dvacet let vězení, verdikt by mohl padnout ještě tento týden.

Jan L. na začátku února brutálně zavraždil v Břasích na Rokycansku svoje prarodiče. Seniorům (72 a 76) nožem způsobil četná bodná poranění, oba měli podříznutá hrdla. Za svůj čin ale není podle soudu trestně odpovědný. Podle znalců trpí paranoidní schizofrenií a své jednání není schopen ovládat. Jednal v nepříčetnosti. Krajský soud v Plzni ho proto koncem loňského roku poslal do zabezpečovací detence.

Josef Bernard
Kdo vystřídá Josefa Bernarda?

To jsou dvě z loňských vražd v Plzeňském kraji. Druhý ze skutků ale v policejních evidencích nenajdete. Pachatel nebyl příčetný, podle právní úpravy tedy nemohl spáchat trestný čin. „Máme dva mrtvé, ale nemůžeme tento čin vykázat v naší evidenci jako vraždu, museli jsme ho odložit,“ vysvětlil náměstek krajského policejního ředitele Luděk Fiala. Stejně to dopadlo např. s mladíkem, který v Plzni v prosinci 2018 zabil kamaráda mačetou. „Podobných případů přibývá, je to problém,“ podotkl Fiala.

Celkem vloni policisté v kraji evidovali pět vražd či jejich příprav – kromě Zdemyslic ještě vraždu ženy na Tachovsku, pokus vraždy na Rokycansku a dvě přípravy tohoto skutku na Plzeňsku. Je to o jednu méně než vloni a dokonce o osm méně než předloni. Mezi loňské případy patří i jeden výjimečný z listopadu, kdy personál plzeňské Fakultní nemocnice oznámil policii, že manžel jedné ze zaměstnankyň vyhrožuje jí i dalšímu personálu. „Než se dostal na oddělení, podařilo se ho zadržet. Měl u sebe šest nožů,“ uvedl Fiala s tím, že policie odvedla výbornou práci a zabránila krveprolití. „My se na tyto události připravujeme, nepodceňujeme je. Je třeba počítat s tím, že něco podobného se může stát i v budoucnu,“ dodal Fiala.

Klokánek v Janovicích nad Úhlavou.
Jan Vaněk z FOD nevěděl o prodeji Klokánku, rezignoval na svoji funkci

Kriminalita roste

Celkový počet trestných činů v kraji už čtyři roky mírně roste, vloni jich bylo už 10 384. Objasnit se podařilo necelých 48 procent případů. „Plzeňský kraj je krajem bezpečným, daří se nám bojovat s kriminalitou a pracovat v oblasti prevence,“ uvedl krajský policejní ředitel Pavel Krákora.

Mírně vloni v kraji vzrostla majetková kriminalita, která tvoří bezmála polovinu všech trestných činů. Pozitivní je, že mírně poklesla násilná i mravnostní kriminalita, byť počet znásilnění jemně vzrostl.

„Nejvíce trestných činů bylo jako v předešlých letech spácháno na území Městského ředitelství policie Plzeň, a to celkem 5057 skutků. To je dáno kriminogenními faktory, jako jsou vysoká anonymita či velká fluktuace osob, zaměstnává se tu nejvíce cizinců z celého kraje,“ uvedl Fiala. Dodal, že pozitivní je, že klesá počet loupeží spáchaných v Plzni u autobusového či vlakového nádraží, v Kollárově ulici a na podobných místech, což je dáno působením policie v ulicích i lepším kamerovým systémem.

Propouštění zaměstnanců firmy Pilsen Steel.
Plzeňské hutě a kovárny začaly propouštět zaměstnance

Přibývá falešných bankovek. „V roce 2019 jsme evidovali celkem 121 trestních věcí padělání peněz, zatímco v roce 2018 to bylo 88,“ uvedl Fiala s tím, že se podařilo objasnit dvě velké série, nicméně vyšetřování této trestné činnosti je složité.

Co policisty těší, je přístup veřejnosti. „Lidé v Plzeňském kraji nejsou lhostejní, když se něco stane, pomohou, zavolají. Za to jim děkujeme,“ uvedla krajská policejní mluvčí Martina Korandová.

V roce 2019 bylo v rámci trestního řízení stíháno či vyšetřováno celkem 4528 osob, z toho v 1531 případech šlo o recidivisty, 48 osob bylo v nezletilém věku (0-14 let), 110 osob pak ve věku mladistvém.