Kriminalisté Odboru hospodářské kriminality Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje zahájili v těchto dnech trestní stíhání jednačtyřicetiletého muže z Holýšova, kterého obvinili ze spáchání zločinu padělání a pozměnění peněz. „Tyto padělky pak uvedl do oběhu a vydával je za pravé, a to vložením do vkladových bankomatů na bankovní účty, několika padělky pak platil v obchodech a na čerpacích stanicích na Plzeňsku a v Praze,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová.

close Vytiskl si doma bankovky a pak je vložil do bankomatu, který padělky odhalí info Zdroj: PČR zoom_in Vytiskl si doma bankovky a pak je vložil do bankomatu, který padělky odhalí

Padělané bankovky byly zjištěny při kontrolách tržeb a také validátorem bankovek bankomatu. „V průběhu vkládání peněz totiž probíhá kontrola pravosti a platnosti bankovek dle zákona. V případě, že bankovky jsou zadrženy z důvodu podezření na jejich padělání nebo z důvodu nestandardního poškození, nejsou započítány do vkladu a jsou následně zaslány do České národní banky k posouzení pravosti,“ popsala mluvčí s tím, že tak tomu bylo i v tomto případě.

Banka je poté schopna určit, ze kterých vkladových transakcí bankovky pocházejí a také na jaký bankovní účet měly být vloženy. Tyto informace poté dovedly kriminalisty k výše uvedenému muži. Obstarali si příkaz k domovní prohlídce a domovní prohlídku vykonali. Obviněný při ní vydal věci důležité pro trestní řízení a k padělání bankovek se přiznal. Chtěl vyřešit svou rodinnou a finanční situaci. Je stíhaný na svobodě, hrozí mu trest odnětí svobody na tři roky až osm let.