Muž loni v květnu vystřelil na svého souseda a jemu i jeho rodině podle spisu vyhrožoval zabitím. Rozsudek zatím není pravomocný, všechny strany si ponechaly lhůtu pro případné podání odvolání.

K události došlo loňského 29. května krátce před 19. hodinou. Starší muž vzal vojenskou opakovací pušku zn. Mauser, šel k oknu a vystřelil na zahradu k sousedům, kteří grilovali. V té chvíli tam bylo několik dospělých včetně tří dětí. „Byla slyšet rána a mě to zasáhlo do ruky. Nejdřív jsem myslel, že něco bouchlo v krbu, pak jsme zjistili, že po nás střílí," řekl před soudem poškozený Přemysl Š. Jeho zranění naštěstí nebylo vážné. Střelec poté zavolal na policii a sám se udal.

Soudci neměli pochyb o tom, že se skutek stal tak, jak jej popsala státní zástupkyně, která Kopičku obžalovala z pokusu vraždy. „Obžalovaný naplnil znaky tohoto trestného činu. S ohledem na použitou zbraň si musel být vědom toho, že může způsobit smrt poškozeného," uvedl předseda trestního senátu Přemysl Špicar.

Kopička před soudem litoval toho, co se stalo. „Došlo k výstřelu, lekl jsem se, byl to výpadek. Probral jsem se až na policii. Nikomu jsem určitě nechtěl ublížit," kál se při své výpovědi. Předtím, než střílel, si podle svých slov šel lehnout a vzal si uklidňující léky.

Motivem byl zřejmě majetek. Dům, který nabyl poškozený, totiž před tím patřil Kopičkovu synovi, který si měl otci postěžovat, že si lidově řečeno naběhl a o nemovitost přišel. Když Kopička incident oznamoval na policii, řekl, 'že střelil člověka, který ublížil synovi'. Prodejem domu se dnes mimo jiné zabývá soud.

Kopička byl ohrožen trestní sazbou od deseti do osmnácti let odnětí svobody. Soudci však mimo jiné přihlédli k tomu, že doposud nebyl trestaný a muži, kterého postřelil do ruky, se omluvil.

Postřelený muž žádal po obžalovaném náhradu nemajetkové újmy ve výši 700 tisíc korun. Soudci jej však s tímto požadavkem odkázali na občanskoprávní řízení.