Navíc musí peníze do koruny vrátit. O výši trestu rozhodl tento týden s konečnou platností pražský Vrchní soud. Zmírnil tak verdikt Krajského soudu v Plzni, který Ščukovi letos v březnu vyměřil 11 let za mřížemi.

Ščuka si hrál na velkého obchodníka. Prodával byty a pozemky v Plzni a dokonce kšeftoval i s drahými kameny. Všechno začalo na jaře 2005, kdy se Ščuka a podnikatel náhodně seznámili. Ščuka prý chtěl, aby mu muž půjčil peníze na výhodné obchody. A protože byl přesvědčivý, podnikatel na dohodu přistoupil. Za téměř 10 milionů korun si pak podnikatel od Ščuky koupil množství realit. Háček byl ale v tom, že Ščukovi nepatřily. Většina z nich byla v majetku města Plzně. Podvedený podnikatel si tak od Ščuky koupil celkem 24 nemovitostí po celé Plzni. Byly to byty v Karlově, Kollárově či Čelakovského ulici, garáže, pozemky. Podnikatel dokonce byty kupoval, aniž by si je prohlédl. Stačilo mu, že je viděl zvenku.

Další miliony od něj Ščuka vylákal jinými způsoby. Tvrdil, že mu vyhrožují Albánci a že je musí vyplatit. Pak zase muži prodal bezcenné cetky z pouti jako brilianty za 1,5 milionu korun.

Ščuka není pro soudy žádným nováčkem. Za majetkovou trestnou činnost stanul na lavici obžalovaných už třináctkrát. Teď si v plzeňské věznici odpykává poslední trest.