Vzlykání a slzy provázely čtvrteční veřejné zasedání před Krajským soudem v Plzni, který projednával odvolání státního zástupce Petra Brýdy a obžalovaných Františka Krejčího, Františka Rubeše a Miroslava Schopfa z Karlovarska. Loni v říjnu je Okresní soud Karlovy Vary uznal vinnými z ublížení na zdraví. Podle verdiktu nesou jmenovaní odpovědnost za smrt čtyřiadvacetiletého Manfreda Rotha, který se v únoru 2007 v bytě v jednom z domů v Nejdecké ulici v Karlových Varech přiotrávil kysličníkem uhelnatým ze spalin z průtokového ohřívače vody a pak se utopil ve vaně.

Málo vzduchu

Dům, ve kterém se tragická událost stala, patří karlovarskému policistovi Krejčímu. Ten nechal v koupelně přízemního bytu vyměnit karmu. Servisní technik Schopf ji 14. září 2006 namontoval a revizní technik Rubeš přišel 9. října 2006 spotřebič zkontrolovat. Žádné závady nenašel. Karma se podle něj mohla normálně používat.

Závěr soudu ale hovoří jinak. Průtokový ohřívač byl napojen na zcela nevyhovující kouřovod a do místnosti navíc nevedl dostatečný přívod vzduchu z venku. Podle návodu neměla být karma takto vůbec instalována. Všichni obžalovaní prý mohli na nesrovnalosti přijít a zřejmě i zabránit neštěstí. Karlovarský soudce jim shodně vyměřil dvouletý trest se čtyřletou podmínkou. Rubešovi a Schopfovi navíc zakázal činnost. Obžalovaným ještě nařídil zaplatit poškozeným téměř půl milionu korun a pojišťovně čtyřicet tisíc korun.

Věřil odborníkům

Krejčí již dříve před soudem uvedl, že dům rekonstruoval a se všemi opravami se obracel na odborníky, kterým podle svých slov věřil. Podle usnesení státního zastupitelství ale více než tři roky nezajistil povinné a pravidelné prohlídky kouřovodů a komínů. Servisní technik Schopf se pak před montáží pouze spokojil s tvrzením Krejčího o tom, že kouřovod je v dobrém stavu a že na to má doklad.

Za smrt svého nájemníka necítí Krejčí odpovědnost. Žádá, aby soud vyslechl ještě další znalce. Advokát technika Schopfa několikrát zdůraznil, že jeho klient není revizní technik, ale jen servisní technik. Přiznal ale, že chybou bylo, že Schopf neměl zprávu o stavu komína. Podotkl však, že jeho klient pouze „vyměnil starý spotřebič za nový“.

Obhájce revizního technika Rubeše před soudem uvedl, že okresní soud rozhodl, aniž by shromáždil potřebné důkazy. Podle něj není odpovědný revizní technik plynových zařízení, ale revizní technik komínů. Obhájce ve svém odvolání dokonce naznačil, že na smrti Manfreda Rotha se mohly podílet i jiné okolnosti než jen otrava oxidem uhelnatým. Podle něj soud toto vůbec nevzal v potaz. Tomuto tvrzení však velkou měrou odporuje závěr znalce z oboru zdravotnictví, který uvedl, že Roth nebyl v době úmrtí pod vlivem alkoholu, prášků ani drog a v krvi měl více než třicetinásobek kysličníku uhelnatého, než má člověk, který jde rušnou ulicí.

Dopis na rozloučenou?

„Chceme, aby soud vyslechl i osoby, které se v bytě pohybovaly před a po události,“ zdůraznil Rubešův právník a naznačil, že mladý muž možná přemýšlel i o sebevraždě. V bytě totiž byla nalezena lahev a v ní byl papírek s větou: „Prosím, zastavte svět, chci vystoupit.“ Když právník před soudem pronesl, že tomuto ´vzkazu´ přikládá váhu, Manfredova matka zašeptala: „Tohle nemůžu poslouchat,“ a vyběhla se slzami v očích z jednací síně.

Nikdo se neomluvil

„Vždyť to byl mladý veselý kluk, který měl rád holky a život,“ opáčila matka. Muž, který ji k soudu doprovázel, doplnil, že ona citace na papírku vznikla v době hippies. Oba odmítli, že by se jednalo o dopis na rozloučenou. „To ráno jsem s ním telefonovala, protože k nám měl přijít na oběd, a on byl úplně v pohodě. Hodinu na to mi volal jeho spolubydlící, že ho tam našel ve vaně,“ vzpomínala se slzami v očích Rothová. Její syn bydlel v pronájmu asi měsíc.

Od obžalovaných se prý za tři roky od smrti svého syna nedočkala omluvy a podle svých slov už v to ani nedoufá. Na dotaz, co by jim vzkázala, reagovala emotivně: „Vždyť to nejsou lidi, tři roky se chovají jako hovada,“ pronesla rozrušeně. Obžalovaní se odmítli s přítomnými novináři bavit.

Přiotrávila se i žena

V bytě v Nejdecké ulici nešlo o první otravu plynem. Karma se měnila hlavně z toho důvodu, že se tam předtím přiotrávila bývalá nájemnice. Odvolací senát znovu zasedne v dubnu.