Až osmnáct let za mřížemi hrozí Maďarovi Istvánu Orbánovi, který letos v únoru v penzionu v Blatnici u Nýřan na Plzeňsku zaútočil nožem na svého krajana. Pětačtyřicetiletý muž se kvůli incidentu zpovídá z pokusu vraždy.

Vše se odehrálo 14. února dvacet minut po třetí hodině ranní. Orbán po rozepři zasadil svému krajanovi Zoltánovi J. několik ran nožem s devíticentimetrovou čepelí. Rány mířily na záda a jedna z nich vedla blízko prvního bederního obratle.

Zoltán J. měl též bodnou ránu v břišní stěně, jedna z ran pronikla do pravé pohrudniční dutiny, kde došlo k poškození cév. „Operace naštěstí nebyla nutná. Napadený muž ležel osm dní v nemocnici," uvedla státní zástupkyně Věra Brázdová.

Orbán do České republiky přicestoval před dvěma lety za prací. Na penzionu v Blatnici podle svých slov bydlel asi půl roku. V lednu se pak k němu přistěhoval Zoltán J., se kterým si prý dobře rozuměl.

V kritický den dvojice popíjela a pak mezi muži došlo k roztržce. „Zoltán vstal a zaútočil na mě pěstmi. Já jsem popadl nůž a pak jsem jím máchal. Nevěděl jsem, co se vlastně děje. Celé se to seběhlo hrozně rychle, bylo to nějakých dvacet vteřin," popsal Orbán. „Nechápu, že Zoltánovi, kterého považuji za kamaráda, jsem něco takového vůbec mohl udělat," pronesl.

O spolubydlícím mluvil jako o hodném člověku, před soudem však zmínil, že před incidentem jej počastoval sprostou nadávkou, která se ho dotkla.

Obžalovaný se nyní léčí s psychickými problémy. Hlavní líčení pokračuje ve čtvrtek.