Celkem šest žádostí o obnovu řízení obdržel od začátku roku do dnešní doby Krajský soud v Plzni. Deníku to sdělila mluvčí soudu Alexandra Vaňková. Mezi odsouzenými, kteří chtějí znovu otevřít svůj případ, je pět vrahů a jeden člověk odsouzený za distribuci drog.

Většina odsouzených, která letos poslala soudu žádost k obnově řízení, tak učinila z jediného důvodu. Chtějí, aby soud překvalifikoval jejich čin podle nového trestního zákoníku platného od ledna, a jim tak snížil trest. To ovšem nejde, pokud je v jejich případě v době platnosti nového zákoníku rozhodnuto již pravomocně. U žadatelů uvedených v tabulce je tedy tato možnost passé. Kromě žádostí o překvalifikování formulovaných jako obnova řízení, přijal soud i několik žádostí o revizi rozsudku.

Obnovy řízení podané od ledna:

Miroslav Kozmér – vražda, 16 let
Roman Hladík – vražda, 22 let
Slavomír Šrůma – vražda, 14 let
Petr Rež – vražda, 14 let
Jan Lukas – vražda, 11,5 roku
Ljativ Knížek – drogy, 10 let (totožný trest v jiné kauze, ale rovněž za drogy, dostal Knížek loni v listopadu u KS v Plzni)

Plzeňský krajský soud o jedné obnově řízení rozhodoval v pondělí. Žádal o ni Ljativ Knížek (44) odsouzený na konci devadesátých let za distribuci drog k deseti letům vězení. Soud jeho žádost zamítl a on si podal stížnost. Muži zbývá odpykat ještě tři roky a pak se mu začne počítat další desetiletý trest za ditribuci pervitinu a kokainu, které se dopustil, když byl v případě prvního trestu propuštěn na podmínku.