Teprve osmiměsíční chlapec. Brečel a nedal se utišit. Několik ran do obličeje jej nezklidnilo, tak jej jeho matka popadla za ručičky a prudce jej poslala k zemi, čímž mu způsobila vážné poranění hlavy.

Není to scéna z drsného thrilleru, jde o skutečný příběh, který se letos v březnu odehrál na ubytovně ve Stříbře na Tachovsku. Michaelu S. z Orlové v úterý Krajský soud v Plzni za útok na kojence poslal na osm let do věznice s ostrahou a rozhodl, že matka musí dítěti zaplatit tři sta tisíc korun jako náhradu nemajetkové újmy. Z etických důvodů redakce nemůže o ženě zveřejnit bližší údaje.

K útoku došlo v pátek 25. března pozdě večer, dítěti se však lékařské pomoci dostalo až o tři dny později, kdy jej matka již v bezvědomí dopravila na pohotovost. I z toho důvodu jsou následky útoku fatální. U chlapce totiž došlo k závažnému poranění mozku a projevila se u něj epilepsie. Podle soudní znalkyně má dítě obrnu levých končetin a je velmi pravděpodobné, že bude mít trvalé následky.

„Pokud by obžalovaná bezprostředně po incidentu zajistila odbornou lékařskou pomoc, nemuselo dojít k tak závažnému poškození mozku," uvedla předsedkyně senátu Ivana Růžičková.

Měla strach, co bude

Mladá žena se však více než o chlapce zajímala sama o sebe.

„Přítel mi řekl, ať s ním jdu k doktorovi. Měla jsem ale strach z toho, co se bude dít, proto jsem čekala dva dny," uvedla žena, která na pohotovosti řekla, že jí dítě vypadlo z kočárku.

Chlapce ve vážném stavu poté zdravotníci letecky transportovali do plzeňské fakultní nemocnice, ovšem ani tehdy se matka o syna nezajímala. U soudu to žena mimo jiné zdůvodnila tak, že neměla peníze, aby se za ním mohla dostat.

„Takovéto zdůvodnění je naprosto neomluvitelné a nevysvětlitelné," podotkla soudkyně. Celý trestní senát se pak pozastavoval nad tím, jak je vůbec možné, že k bezbrannému dítěti se takto zachovala jeho vlastní matka.

Má další čtyři děti, všechny jí úřady odebraly

Michaela S. pochází z Orlové na Moravskoslezsku. Do Stříbra se odstěhovala v polovině března. Přijela za mužem, kterého znala přes svou kamarádku jen pár dnů. Dvojice spolu často popíjela víno a bylo tomu tak i kritického dne.

„Tehdy ležel v kočárku a pořád plakal, asi ho bolely zoubky. Míša vstala, zařvala na něj drž hubu a praštila ho," popsal na policii její bývalý přítel Rostislav N. Ženu poté okřikl a odešel pryč, dalšího útoku už tedy nebyl svědkem. „Chlapec celou sobotu jen ležel a chrčel. Chtěl jsem, aby s ním šla k doktoru, ale říkala: nestarej se, nejsi jeho táta. Chovala se jako frajerka," vypověděl dále muž s tím, že dítě mělo viditelné modřiny na spáncích a u uší.

Michaela S., u níž se podle psychologa projevují disociální rysy osobnosti, se kvůli týrání dítěte neocitla za hranicí zákona poprvé. Sedmadvacetiletá žena má totiž ještě čtyři další děti, které jí však úřady již dříve též kvůli agresivnímu zacházení s nimi odebraly. I když nyní žena pronesla, že všeho lituje, soudci tomu neuvěřili.

Rozhodnutí zatím není pravomocné. Státní zástupce i obžalovaná si ponechali lhůtu pro podání odvolání.