Podle soudu byly naplněny podmínky proto, aby mohlo být s Asijcem zahájeno řízení proti uprchlému. To znamená, že do role obžalovaného je pasován jeho obhájce, v tomto případě se jedná o právního zástupce Jiřího Honzíka. „Obhájce je jedinou osobou, které se doručují všechny písemnosti určené pro obviněného, přičemž se mu doručuje stejným způsobem, jako by šlo o obviněného,“ říká sbírka zákonů.

Žalobkyně Václava Brýdová viní Vietnamce z toho, že v listopadu 2007 bodnul svého krajana nožem u břicha. Celý incident se odehrál po skončení odpolední směny po desáté večer. Skupina Vietnamců vyšla z fabriky a začala se hádat o to, kdo má být na přesčasu a kdo ne. Hlouček Vietnamců běžel směrem k Makru. Tam měl dojít k bodnutí, které si vyžádalo pobyt v nemocnici.

Kauza se táhne už dlouho. Hlavní líčení mělo začít loni v červnu. Protože byl však Asijec ve Vietnamu (údajně za nemocnou matkou), odložil se začátek hlavního líčení na listopad. Včera pokračoval soud zhruba třičtvrtěroční odmlce. Další jednání je nařízené na září. Soud chce slyšet svědky z vietnamské komunity, kteří ještě nevypovídali.