Cizinec podle obžaloby v listopadu 2007 u obchodního domu Makro na Borských polích kuchyňským nožem pobodal svého o rok mladšího krajana. Vietnamec si zprošťující rozsudek nevyslechl, protože Českou republiku zřejmě ze strachu z trestu před několika měsíci opustil, a hlavní líčení se tak konala v jeho nepřítomnosti.

Soudu se nepodařilo prokázat, že rány nožem poškozenému zasadil právě obžalovaný Dai. Tragédii předcházela hádka skupiny Vietnamců. Už v továrně Yazaki, kde všichni pracovali, se cizinci přeli o přesčasové směny. Když pak po 22. hodině vyšli z továrny, začali se všichni mezi sebou prát. Před fabrikou byl zmatek, hlouček Vietnamců běžel směrem k Makru.

Přišel o ledvinu

Z toho v tu chvíli odcházely dvě recepční. „Běželi kolem nás dva Vietnamci. Jeden měl nůž. Pak stáli proti sobě,“ uvedly shodně obě ženy, které ze strachu z možného útoku nasedly do auta, odjely a až posléze se dozvěděly, že u obchodního domu byl jeden z cizinců bodnut nožem do břicha.

Záchranka poté Vietnamce odvezla do nemocnice, kde jej lékaři museli hned operovat. Nůž zasáhl játra i ledviny a chirurgové bojovali o vteřiny. Mladého muže se nakonec podařilo zachránit, přišel ale o jednu ledvinu.

Poznával osoby na fotografiích

Vyšetřovatel navštívil poškozeného i s tlumočníkem ještě v nemocnici a podrobil jej výslechu. „Poškozený řekl, že by osobu, která jej pobodala, podle tváře poznal. Policie mu proto předložila fotografie několika Vietnamců a z těch cizinec vybral dvě. Na té jedné byl i obžalovaný,“ uvedl předseda senátu Tomáš Bouček. Doplnil však, že operovaný muž tehdy hovořil pouze o tom, že osoby, které označil, jej napadly, nikoli o tom, že by mezi nimi byl ten, který jej bodnul.

Při druhém výslechu už ale poškozený hovořil jinak. Policie mu dala fotografie z kamery u Makra, na které bylo několik osob. Pobodaný muž řekl, že na fotce vidí Daie a pak doplnil, že podle obličeje poznal, že to je právě ten, který jej bodl. Soudu však připadalo zvláštní, že poškozený poznal tvář útočníka z nepříliš kvalitního snímku z průmyslové kamery.

Dej mi peníze, a neřeknu to

Pak se konala rekonstrukce, během níž byl Dai opětovně označen jako útočník. Soudu se však podařilo zjistit, že den před rekonstrukcí poškozený obžalovaného navštívil a chtěl po něm osmdesát tisíc korun za to, že jej během rekonstrukce neoznačí jako pachatele. Dai řekl, že tolik peněz nemá a že může dát jenom dvacet tisíc korun. S tím se ale poškozený nespokojil.

I když by se mohlo zdát, že Dai přistoupením na finanční nabídku de facto přiznal svou vinu, podle soudu tomu tak není. „Je to cizinec, který nevládne českým jazykem. V ČR byl krátce a chtěl tady zůstat. Na nabídku zřejmě přistoupil proto, že se domníval, že by si jinak mohl přivodit nějaké problémy,“ vysvětloval Bouček. Podotkl, že senát musel rozhodnout o osvobození Asijce, protože o vině obžalovaného přetrvávaly velmi výrazné pochybnosti.

Cizinec odcestoval do Vietnamu údajně za těžce nemocnou matkou. Od té doby se neozval ani svému advokátovi. Státní zástupkyně se k rozsudku vyjádří v osmidenní lhůtě.